Լեհաստանում հայտնել են, որ երկրի հատուկ ծառայությունները կարող են գաղտնալսած լինել ավելի քան 100 քաղաքական գործիչների խոսակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի հատուկ ծառայությունները կարող են օգտագործած լինել իսրայելական Pegasus լրտեսական ծրագիրը երկրում ավելի քան 100 քաղաքական գործիչների խոսակցությունները գաղտնալսելու համար: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Ըստ հրապարակման՝ Super Express թերթին տված հարցազրույցում Լեհաստանի հետախուզական ծառայությունների համակարգող նախարար Տոմաշ Սեմոնիակը հայտնել է, որ Pegasus-ի օգտագործմամբ քաղաքական գործիչներին հսկելու մասշտաբներն «ավելի մեծ էին, քան նշվել էր ասեկոսեներում, որոնցում խոսվում էր մի քանի կամ մի քանի տասնյակ մարդու մասին»։
Նախարարը հայտնել է, որ Արդարադատության նախարարության ղեկավար Ադամ Բոդնարի հետ միասին կձգտի հասնել այն բանին, որ հրապարակի այն մարդկանց ցուցակը, որոնց գաղտնալսել են հատուկ ծառայությունները:
Ավելի վաղ Սեյմի (Լեհաստանի խորհրդարանի ստորին պալատ) պատգամավոր և լրտեսական Pegasus ծրագրի կիրառումը հետաքննող խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Մարչին Բոսացկին հայտարարել էր, որ խոսք կարող է լինել հարյուրից ավելի անձանց մասին։
Փետրվարի 13-ին Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը նախագահ Անջեյ Դուդայի հետ անցկացված նախարարների կաբինետի խորհրդակցության ժամանակ հաստատել էր Pegasus-ի լայն օգտագործումը երկրում։ Տուսկը նախագահին էր փոխանցել լրտեսական ծրագրի գնման, ինչպես նաև դրա օրինական և անօրինական օգտագործման մասին փաստաթուղթը։ Տուսկն ընդգծել էր, որ գաղտնալսումներից տուժած քաղաքական գործիչների ցուցակը շատ մեծ է։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր RMF FM ռադիոկայանը, վկայակոչելով սեփական հետաքննությունը, լեհական հետախուզական ծառայությունները գաղտնալսել են «Իրավունք և արդարություն» կուսակցության անդամ Մատեուշ Մորավեցկիի հեռախոսազրույցները, երբ նա զբաղեցնում էր վարչապետի պաշտոնը (2017-2023 թթ.), ինչպես նաև իշխող կուսակցության ևս շուրջ 30 քաղաքական գործիչների: Գաղտնալսվել են նաև գործող կառավարության ներկայացուցիչները, որոնք այն ժամանակ ընդդիմադիր էին։
Ավելի վաղ Տուսկի կառավարությունը որոշում էր ընդունել նախորդ կառավարության օրոք լրտեսական ծրագրի ենթադրյալ օգտագործման շուրջ հետաքննություն անցկացնել։ Օրենսդիրները հաստատել են դրանով զբաղվող հանձնաժողովի կազմը։ Հանձնաժողովի առաջին նիստը նախատեսված է փետրվարի 19-ին։

В Польше заявили, что спецслужбы страны могли прослушивать разговоры более 100 политиков
Польские спецслужбы использовали израильское шпионское ПО Pegasus для прослушивания разговоров свыше 100 политиков в стране. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил министр-координатор спецслужб республики Томаш Семоняк в интервью газете Super Express.
"Масштабы наблюдения [за политиками с использованием ПО Pegasus] были больше, чем [приводилось] в слухах, в которых говорилось о нескольких или нескольких десятках человек", - отметил министр. Он сообщил, что вместе с главой Минюста Адамом Боднаром будет добиваться публикации списка лиц, которых прослушивали спецслужбы.
Ранее депутат Сейма (нижней палаты польского парламента) и участник парламентской комиссии по расследованию использования шпионского ПО Pegasus Марчин Босацкий заявил, что речь может идти о более сотни лиц. 13 февраля премьер-министр Польши Дональд Туск на совещании кабмина с президентом Анджеем Дудой подтвердил широкое использование в стране Pegasus. Глава правительства передал польскому лидеру документ, подтверждающий закупку шпионского ПО, а также его легальное и нелегальное использование. Туск подчеркнул, что список пострадавших от прослушки политиков очень большой.
Как сообщала ранее радиостанция RMF FM со ссылкой на собственное расследование, спецслужбы Польши прослушивали телефонные разговоры члена партии "Право и Справедливость" Матеуша Моравецкого, когда он занимал пост премьер-министра (с 2017 по 2023 год.), а также еще около 30 политиков правившей партии. Прослушивались и представители действующего правительства, которые тогда находились в оппозиции.
Ранее правительство Туска приняло решение провести расследование предполагаемого использования шпионского ПО при прежнем правительстве. Законодатели одобрили состав комиссии, которая будет этим заниматься. Первое заседание комиссии состоится 19 февраля.