ԱՄՆ-ն պնդում է, որ Ռուսաստանը հակաարբանյակային զենք է մշակում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վաշինգտոնը պնդում է, որ Ռուսաստանը մշակում է զենք, որը կարող է թիրախավորել արբանյակները տիեզերքում։ Այս պնդումը հիմնված է ԱՄՆ հետախուզական տվյալների վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանի կողմից հակաարբանյակային զենքի մշակման մասին փետրվարի 15-ին հայտարարել է Սպիտակ տան ազգայինանվտանգության հաղորդակցություների հարցով խորհրդական Ջոն Քիրբին։
Ավելի վաղ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հանձնաժողովի նախագահը նախազգուշացրել էր, որ առկա է «լուրջ սպառնալիք ազգային անվտանգությանը»։
«Դա կապված է հակաարբանյակային կարողությունների հետ, որ մշակում է Ռուսաստանը։ Սա արդենտեղակայված ակտիվ կարողություն չէ, և թեև Ռուսաստանի ձգտումն այս կոնկրետ կարողությանը մտահոգիչ է, սակայն ոչ մեկի անվտանգությանն անմիջական սպառնալիք չկա»,- ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Քիրբին:
Սպիտակ տան խորհրդականը նշել է, որ խոսքը զենքի մասին չէ, որը կարող է օգտագործվել«մարդկանց վրա հարձակվելու կամ Երկրի վրա ֆիզիկական ավերածություններ պատճառելու համար»։ Նա հավելել է, որ սպառնալիքը «կլինի տիեզերքում տեղակայված», սակայն հրաժարվել է մանրամասնել՝ արդյոք այդ զենքը կունենա միջուկային մարտագլխիկ:
Ցանկացած հակաարբանյակային զենքի ստեղծում, ըստ Քիրբիի, «ընդհանուր մտահոգության տեղիք պետք է տա»՝ հաշվի առնելով մարդկանց կախվածությունն արբանյակներից հաղորդակցությունների, եղանակի կանխատեսման և այլնի համար։
Նա տիեզերքում զենքի տեղակայումն անվանել է միջազգային իրավունքի և պայմանագրի խախտում, որը ստորագրել են ավելի քան 130 երկրներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանը։
Իրավիճակի մասին տեղեկացված է նաև ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, որը կարգադրել է կապ հաստատել Մոսկվայի հետ այդ հարցով։
«Նա կարգադրել է մի շարք նախնական գործողություններ ձեռնարկել, այդ թվում՝ լրացուցիչ քննարկումներ Կոնգրեսի առաջնորդների հետ, ուղիղ դիվանագիտական շփում Ռուսաստանի, մեր դաշնակիցների և մեր գործընկերների հետ, ինչպես նաև աշխարհի այլ երկրների հետ, որոնցշահերը վտանգված են», - ասել է Ջոն Քիրբին։
Ավելի վաղ ABC հեռուստաընկերության աղբյուները հայտնել էին, թե իբր Ռուսաստանը մտադիր է միջուկային զենք տեղակայել տիեզերքում։ The New York Times-ի աղբյուրներն էլ հայտնել էին, թե այս ծրագիրը դեռ մշակման փուլում է։ Արձագանքելով այս հաղորդագրություններին՝ ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը դրանք որակել է որպես «Սպիտակ տան հերթական հնարք», որի նպատակն է Կոնգրեսին ստիպել հաստատելլրացուցիչ ֆինանսավորման օրինագիծը։

Russia has obtained a ‘troubling’ emerging anti-satellite weapon, the White House says
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. The White House publicly confirmed on Thursday that Russia has obtained a “troubling” emerginganti-satellite weaponbut said it cannot directly cause “physical destruction” on Earth, AP reported citing the Biden administration’s national security spokesman.
White House national security spokesmanJohn Kirbysaid U.S. intelligence officials have information that Russia has obtained the capability but that such a weapon is not currently operational.
“First this is not an active capability that’s been deployed and though Russia’s pursuit of this particular capability is troubling, there is no immediate threat to anyone’s safety,” Kirby said. “We’re not talking about a weapon that can be used to attack human beings or cause physical destruction here on Earth.’’
The White House confirmed its intelligence after avague warningWednesday from the Republican head of the House Intelligence Committee, Ohio Rep. Mike Turner, who urged the Biden administration to declassify information about what he called a serious national security threat.
Kirby said that the process of reviewing and declassifying aspects of the Russian capability was underway when Turner “regrettably” released his statement.
“We have been very careful and deliberate about what we decide to declassify downgrade and share with the public,” he added.
Russia has downplayed the U.S. concern about the capability.
In Moscow, Kremlin spokesperson Dmitry Peskov described the claims about a new Russian military capability as a ruse intended to make the U.S. Congress support aid for Ukraine.
“It’s obvious that Washington is trying to force Congress to vote on the aid bill by hook or by crook,” Peskov said in remarks carried by Russian news agencies. “Let’s see what ruse the White House will use.”
Kirby said the capability is space based and would violate the international Outer Space Treaty, which more than 130 countries have signed onto, including Russia.