Հռոմի ստատուտն ունի տարածաշրջանում հետագա էսկալացիան կանխելու ներուժ. Միրզոյանը՝ ՄՔԴ-ին ՀՀ անդամակցության միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային քրեական դատարանում փետրվարի 8-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի` Հռոմի ստատուտը 124-րդ ստորագրող երկրի, անդամակցությանը նվիրված պաշտոնական միջոցառումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, միջոցառման մեկնարկին տեղի է ունեցել Միջազգային քրեական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության դրոշի բարձրացման արարողությունը, որից հետո ողջույնի և շնորհավորական խոսքով հանդես են եկել ՄՔԴ նախագահ Պյոտր Հոֆմայսկին, ՄՔԴ անդամ երկրների համաժողովի նախագահ Պայվի Կաուկորանտային, ինչին հաջորդել է ՀՀ ԱԳ նախարարի ելույթը։
Միջոցառման շրջանակներում Միջազգային քրեական դատարանի նախագահը ՀՀ ԱԳ նախարարին է հանձնել Հռոմի կանոնադրության հատուկ թողարկման օրինակը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՄՔԴ գլխավոր դատախազը, Հաագայում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի մի շարք ներկայացուցիչներ՝ շուրջ 60 դիվանագիտական ներկայացուցչություններից, լրագրողների ասոցիացիայի նախագահը, ինչպես նաև այլ հյուրեր։
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկելելույթով, որում նշել է.
«Հարգարժա՛ն Դատարանի նախագահ,
Տիկի՛ն Համաժողովի նախագահ,
Հարգելի՛ դատախազ,
Հարգելի՛ քարտուղար,
Հարգելի՛ դատավորներ և դատախազի տեղակալներ,
1998 թվականին միջազգային հանրությունը պատմական որոշում կայացրեց՝ վերջ դնել միջազգային լրջագույն հանցագործություններին՝ ընդունելով Հռոմի ստատուտը։ 2023 թվականին Հայաստանը վավերացրեց այն՝ անկեղծորեն հավատալով ստատուտի բարձր ուժին՝ վերացնելու ամենածանր հանցագործությունները և վերջ դնելու անպատժելիությանը։ Փետրվարի 1-ին Հռոմի ստատուտն ուժի մեջ է մտել Հայաստանի համար. սկզբունքորեն կարևոր իրադարձություն, որն այսօր մեզ այստեղ է բերել։ Ես շնորհակալ եմ ձեզանից յուրաքանչյուրին այս առանձնահատուկ օրը մեզ հետ կիսելու համար։
Նյուրնբերգյան դատավարությունն իր ժամանակին ի ցույց դրեց, որ միջազգային իրավունքի դեմ հանցագործությունները կատարվում են մարդկանց կողմից, այլ ոչ թե վերացական սուբյեկտների, և միջազգային իրավունքի դրույթների կիրառումը հնարավոր է ապահովել նման հանցագործություններ կատարող անձանց պատժելու միջոցով։ Սկսելով այս ճանապարհը` եկեք ընդունենք այն պատասխանատվությունը, որը գալիս է երաշխավորելու, որ ոչ ոք օրենքից վեր չէ։ Այսօր Միջազգային քրեական դատարանը կանգնած է որպես հենակետ՝ ընդդեմ ցեղասպանության սարսափների, պատերազմական հանցագործությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների և ագրեսիայի հանցագործության: Այս առումով, ՄՔԴ-ի նկատմամբ Հայաստանի հետևողական համագործակցային մոտեցումը հիմնված է հետևյալ հիմնական նպատակների վրա. 1) կանխել ամենածանր հանցագործությունները, որոնք մտահոգում են ամբողջ միջազգային հանրությանը, 2) միջազգային հանրությունում օրենքի գերակայության ամրապնդումը, 3) ՄՔԴ-ն առավել համընդհանուր դարձնելը:
Հայաստանը հավատում է, որ չափազանց կարևոր է միջազգային դատական համակարգի ստեղծումը, որը կապահովի ցեղասպանություն և այլ ծանր հանցագործություններ կատարած անձանց պատիժը։ Հայաստանը տասնամյակներ շարունակ, Միջազգային քրեական դատարանին անդամակցելուց առաջ էլ, նախաձեռնող և առաջամարտիկ Է եղել ցեղասպանության ոճրագործության կանխարգելման և դատապարտման գործընթացներում՝ ինչպես ՄԱԿ-ի, այնպես էլ այլ միջազգային կազմակերպությունների և ֆորումների շրջանակներում:
ՄՔԴ-ի դերը հանցագործությունների կանխարգելման և հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման համար ազնիվ և անաչառ արդարադատության գործընթացի ապահովման գործում նշանակալի է։ Ցավոք, մեր տարածաշրջանում մենք բախվեցինք ոչ միայն հիմնախնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու կամքի բացարձակ բացակայությանը, այլ նաև պատերազմ, ատելություն և ահաբեկչություն տարածելու ակնհայտ մտադրությանը: ՀՀ-ի դեմ շարունակվող ագրեսիաները և մեր ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան, հայերի դեմ իրագործած սարսափելի ոճրագործությունները, Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտումը, որոնց հետևանքով ավելի քան 100.000 հայեր ստիպված են եղել փախչել իրենց տներից՝ ապաստան գտնելու Հայաստանում, ունեցել են աղետալի հումանիտար հետևանքներ և շարունակում են անմիջական վտանգ ներկայացնել մեր տարածաշրջանի համար։ Այս համատեքստում մենք համոզված ենք, որ Հռոմի ստատուտը, ի թիվս այլ մեխանիզմների, իրական ներուժ ունի կանխելու հետագա էսկալացիան և ոճրագործությունները՝ դառնալով մեր տարածաշրջանում կայունության և կայուն խաղաղության ուղենիշ։
Մենք ընդգծում ենք Դատարանի կարևոր դերն աներևակայելի վայրագություններից տուժածների համար արդարության ապահովման գործում՝ նրանց ձայն տալով, հնարավորություն տալով մասնակցել վարույթներին, օգնություն տրամադրելով և փոխհատուցումներ պահանջելով: Անկասկած, Հռոմի ստատուտը և ՄՔԴ-ն, պատասխանատվության ձգտելով, մեծապես նպաստել են միջազգային քրեական արդարադատության համակարգի արդյունավետ գործունեությանը:
Այսօր եկեք տոնենք ոչ միայն Հայաստանի հանձնառությունը, այլև այնպիսի աշխարհի հանընդհանուր տեսլականը, որտեղ տիրում է արդարություն, և պաշտպանված է յուրաքանչյուր անհատի արժանապատվությունը: Որպես Հռոմի ստատուտի նոր մասնակից պետություն՝ Հայաստանը կլինի Դատարանի ակտիվ անդամ և էապես կնպաստի մասնակից պետությունների համաժողովի աշխատանքներին։ Միասին մենք առաջ ենք շարժվում համերաշխ՝ համախմբված Հռոմի ստատուտի գաղափարների շուրջ, քանի որ ձգտում ենք արդարությամբ և օրենքի գերակայությամբ սահմանված ապագայի:

The Rome Statute holds real potential to prevent further escalation in the region: Armenian FM
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. The welcoming ceremony dedicated to the membership of Armenia as the 124th signatory of the Rome Statute of the International Criminal Court (ICC) was held Thursday at the ICC.
At the outset of the event, the ceremony for raising the flag of the Republic of Armenia was held at the International Criminal Court. Following this, speeches were delivered by the President of the International Criminal Court, Piotr Hofmański, and the President of the Assembly of States Parties to the ICC, Päivi Kaukoranta.
Also within the framework of the ceremony, ICC President Piotr Hofmanski handed a copy of the special edition of the Rome Statute to the Foreign Minister Mirzoyan.
The ceremony was attended also by the Prosecutor General of the ICC, a number of representatives of the diplomatic corps accredited in The Hague, from about 60 diplomatic representations, the President of the Association of Journalists, as well as some other guests.
According to the source, Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan delivered a speech, which reads as follows:
"Honourable President of the Court,
Madame President of the Assembly,
Prosecutor,
Registrar,
Judges and Deputy Prosecutors,
In 1998, the international community made a historic decision to put an end to the most serious international crimes by adopting the Rome Statute. In 2023, Armenia ratified the Rome Statute with a sincere belief in its high power to eliminate the most serious crimes and end the impunity. On the 1stof February, the Rome Statute entered into force for Armenia. A fundamentally important occasion that brings us here today. I am grateful to each of you for sharing this special day with us.
The Nuremberg Tribunal stated at its time “crimes against international law are committed by men, not abstract entities, and only by punishing individuals who commit such crimes can the provisions of international law be enforced”. As we embark on this journey, let us embrace the responsibility that comes with ensuring that no one is above the law. Today, the International Criminal Court stands as a bastion against the horrors of genocide, war crimes, crimes against humanity and the crime of aggression. In this regard, Armenia’s consistent cooperative approach to the ICC is based on the following major objectives: 1) preventing the most serious crimes which are of concern to the international community as a whole, 2) strengthening the rule of law in the international community, 3) achieving more universality of the ICC.
Armenia believes that it is extremely important to establish an international judicial system which ensures punishment for persons who have committed genocide and other serious crimes. For decades, Armenia has been an initiator and pioneer in the processes of prevention and condemnation of the crime of genocide, both within the framework of the United Nations and other international organizations and forums long before acceding to the International Criminal Court.
ICC’s role in crime prevention and ensuring fair and impartial justice process for peaceful resolution of conflicts is significant. Unfortunately, in our region, we were confronted not only by complete unwillingness to resolve the issue by peaceful means but also with a clear intent to proliferate war, hatred and terror. Continued aggressions against the Republic of Armenia and occupation of our sovereign territories, heinous atrocity crimes perpetrated against Armenians, ethnic cleansing of Nagorno Karabakh, as a result of which over 100.000 Armenians had to escape their homes to find shelter in Armenia, had devastating humanitarian consequences and continue to pose imminent risks for our region. In this context, we are convinced that the Rome Statute among other mechanisms has real potential to prevent any further escalation and atrocities, becoming a milestone towards stability and sustainable peace in our region.
We highlight the Court’s important role for delivering justice to victims of unimaginable atrocities, giving them a voice by enabling them to participate in its proceedings, providing assistance and awarding reparations. There is no doubt that the Rome Statute and the ICC, in the quest for accountability, have contributed greatly to the effective functioning of the international criminal justice system.
Today, let us celebrate not only Armenia's commitment but also the shared vision of a world where justice prevails, and the dignity of every individual is protected. As a new State Party to the Rome Statute Armenia will be an active member of the Court and will significantly contribute to the works of the Assembly of the States Parties. Together, we move forward in solidarity, bound by the ideals of the Rome Statute, as we strive for a future defined by fairness and the rule of law.