Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստ է ընդլայնել գործակցությունը Ֆրանսիայի քաղաքների հետ. Ավինյանը՝ դեսպան Դըկոտինյիին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանից, ողջունելով հյուրին՝ քաղաքապետն առանձնակի կարևորել է Ֆրանսախոս քաղաքապետների միջազգային ասոցիացիայի (AIMF) հետ հաստատված գործակցությունն ու ապակենտրոնացված համագործակցության այն ծրագրերը, որոնք իրականացվում են գործընկեր քաղաքներ Փարիզի, Մարսելի, Լիոնի, Նիցցայի և Իլ դը Ֆրանս շրջանի հետ:
«Ներկայացնելով նախաձեռնված բարեփոխումները՝ հասարակական տրանսպորտի, Երևանը «խելացի քաղաք» դարձնելուն ուղղված թվայնացման ու քաղաքաշինության ոլորտներում, Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը պատրաստ է ֆրանսիական քաղաքների հետ ընդլայնել գործակցության ու փորձի փոխանակման ծրագրերը՝ ընդգրկելով նոր ուղղություններ:
Դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին իր հերթին նշել է, որ Ֆրանսիայի կողմից կա մեծ հետաքրքրվածություն՝ աջակցելու Հայաստանին և զարգացնելու համագործակցությունը տարբեր բնագավառներում: Մասնավորապես, դեսպանն անդրադարձել է ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնող առաջարկներին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ, անդրադառնալով գործարար շրջանակներին, քաղաքապետ Ավինյանը կարևորել է ֆրանսիական ընկերությունների հնարավոր մասնակցությունը Երևանի քաղաքապետարանի տարբեր նախագծերին ու ընդգծել, որ համայնքը բաց է համագործակցելու համար բոլոր այն կազմակերպությունների և անհատների հետ, որոնք ցանկանում են իրենց շահավետ ներդրումն ունենալ Երևանում:

Мэрия Еревана готова расширять сотрудничество с французскими городами: мэр Еревана принял посла Франции
Мэр Еревана Тигран Авинян провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным послом Французской Республики в Республике Армения Оливье Декотиньи.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе мэрии Еревана, приветствуя гостя, Авинян подчеркнул важность сотрудничества, налаженного с Международной ассоциацией франкофонных мэров /AIMF/, а также проектов, реализуемых в рамках децентрализованного сотрудничества совместно с городами-партнерами Парижем, Марселем, Лионом, Ниццей и Иль-де-Франсом.
Представляя инициированные в сфере общественного транспорта, цифровизации и городского развития реформы, направленные на превращение Еревана в «умный город», Тигран Авинян отметил, что мэрия Еревана готова расширять сотрудничество и программы обмена опытом с французскими городами, в том числе по новым направлениям.
Посол Оливье Декотиньи, в свою очередь, отметил, что со стороны Франции существует большой интерес к поддержке Армении и развитию сотрудничества в различных сферах. В частности, посол коснулся предложений, представляющих инвестиционный интерес.
Коснувшись деловых кругов, мэр Авинян отметил важность участия французских компаний в различных проектах мэрии Еревана и подчеркнул, что община открыта к сотрудничеству со всеми теми организациями и частными лицами, которые хотят внести вклад в развитие Еревана.