Հունգարիան պատրաստակամ է ինտենսիվացնել Հայաստանի հետ հարաբերությունները. Հունգարիայի նախագահ
ԲՈՒԴԱՊԵՇՏ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի նախագահ Կատալին Նովակը հուսով է, որ Հայաստանը և Հունգարիան կկարողանան հարաբերություններն ավելի ինտենսիվացնել և համագործակցության շոշափելի արդյունքի հասնել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Նովակն այս մասին հայտարարեց Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ ասուլիսի ժամանակ:
Նա ողջունեց նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին Բուդապեշտում՝ ընդգծելով, որ իրենց համար մեծ պատիվ է, որ Հայաստանի նախագահը այցելել է Հունգարիա պաշտոնական այցով:
«Մենք մի քանի առիթ ունեցել ենք հանդիպել, հնարավորություն ենք ունեցել քննարկել տարբեր հարցեր, բայց սա ՀՀ ներկայիս նախագահի առաջին պաշտոնական այցն է Հունգարիա, և ես շատ ուրախ եմ, որ նա ընդունել է մեր հրավերը: Վերջին անգամ 2009 թվականի նոյեմբերին ենք ունեցել Հայաստանի նախագահի այց, իսկ քաղաքական համակարգի փոփոխությունից հետո սա առաջին անգամն է, որ նախագահը այցելում է Հունգարիա: Հուսով եմ, որ կկարողանանք այս միտումը փոխել և մեր հարաբերություններն ավելի ինտենսիվացնել, ավելի շատ պաշտոնական այցեր ունենալ երկու երկրների միջև: Մեր կողմից պատրաստակամություն կա և ես հուսով եմ, որ ձեր կողմից այն նույնպես կա»,- ասաց Նովակը:
Հունգարիայի նախագահը Հայաստանի հետ հարաբերությունների վերականգնումը պատմական համարեց:
«Պետք է հասկանանք մեր դիվանագիտական հարաբերությունների բովանդակությունը, որպեսզի կարողանանք լուծել բոլոր նախկինում եղած թյուրիմացությունները: Երկու երկրների միջև կա շոշափելի քննարկում, և երկուս երկրներն էլ հետաքրքրված են միմյանց ավելի լավ հասկանալ, ընկալել: Երկրներն արդեն իսկ երկու հուշագրեր են ստորագրել, որը վկայում է, որ մենք պատրաստակամ ենք համագործակցել»,- նշեց Նովակը:

Венгрия готова активизировать отношения с Арменией: президент Венгрии
Президент Венгрии Каталин Новак надеется, что Армения и Венгрия смогут активизировать отношения и достичь ощутимого результата сотрудничества. Как сообщает корреспондент Арменпресс, Новак заявила об этом в ходе пресс-конференции по итогам встречи с президентом Армении Ваагном Хачатуряном.
Она приветствовала президента Ваагна Хачатуряна в Будапеште, подчеркнув, что для них большая честь, что президент Армении посетил Венгрию с официальным визитом.
“У нас было несколько возможностей встретиться, была возможность обсудить различные вопросы, но это первый официальный визит действующего президента Армении в Венгрию, и я очень рада, что он принял наше приглашение. Последний раз президент Армении был у нас с визитом в ноябре 2009 года, а после смены политической системы это первый визит президента в Венгрию. Надеюсь, нам удастся изменить эту тенденцию и активизировать наши отношения, провести больше официальных визитов между двумя странами. Желание есть с нашей стороны, и я надеюсь, что оно есть и с вашей стороны”, - сказала Новак.
Президент Венгрии назвал восстановление отношений с Арменией историческим.
“Нам необходимо понять содержание наших дипломатических отношений, чтобы разрешить все предыдущие недоразумения. Между двумя странами идет ощутимая дискуссия, и обе страны заинтересованы в лучшем понимании друг друга. Страны уже подписали два меморандума, что доказывает, что мы готовы к сотрудничеству”, - сказала Новак.