Հայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը 2024 թվականի փետրվարի 5-ի դրությամբ 56 է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2024 թվականի փետրվարի 5-ի դրությամբ կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը 56 է:
Այս մասին հայտնել են ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից՝ նշելով, որ 2024-ին հաստատված վարակման 56 դեպքից 42-ը երեխա է, 14-ը՝ մեծահասակ: 8 քաղաքացի հոսպիտալացված է, դուրս է գրվել 41-ը:
Ըստ այղբյուրի՝ 2023 թվականի դրությամբ ընդհանուր լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը 545 է:
«Դեռևս կան տեղային բռնկումներ։ Ովքեր կարիք ունեն ստացիոնար բուժման, ստանում են այդ բուժումը։ Նրանց շրջապատողներն անպայման պատվաստվում են, քանի որ ոչ միայն կարմրուկի, այլ նաև մյուս վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման ու հաղթահարման գործիքը պատվաստումներն են»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Վերջին տարիներին Հայաստանում պատվաստումների ցուցանիշի որոշակի անկում է գրանցվել։ Ըստ Առողջապահության նախարարի՝ ցուցանիշի անկման հիմնական պատճառը հակապատվաստումային քարոզչությունն է։ Վիճակագրական տվյալներով՝ կարմրուկով վարակվում են ավելի շատ մանկահասակները, խրոնիկ հիվանդություններ ունեցողները։

По состоянию на 5 февраля 2024 года число лабораторно подтвержденных случаев кори в Армении составляет 56
По состоянию на 5 февраля 2024 года число лабораторно подтвержденных случаев кори в Армении составляет 56.
Об этом сообщили в Национальном центре по контролю и профилактике заболеваний Минздрава РА, отметив, что из 56 подтвержденных в 2024 году случаев заражения 42 - дети, 14 - взрослые. Госпитализированы 8 граждан, выписан 41.
По данным источника, по состоянию на 2023 год общее количество лабораторно подтвержденных случаев составляет 545.
«Локальные вспышки все еще есть. Те, кто нуждается в стационарном лечении, получают его. Окружающие должны быть вакцинированы, потому что прививки являются инструментом профилактики и преодоления не только кори, но и других инфекционных заболеваний", - сказала в беседе с корреспондентом «Арменпресс» министр здравоохранения Анаит Аванесян.
В последние годы в Армении наблюдается определенное снижение уровня вакцинации. По словам министра здравоохранения, основная причина снижения показателя - антипрививочная пропаганда. По статистическим данным, корью чаще болеют дети и люди с хроническими заболеваниями.