Աշխարհի մի շարք ղեկավարներ Չարլզ 3-րդին քաղցկեղից ապաքինում են մաղթել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ 3-րդի մոտ քաղցկեղի ախտորոշումից հետո աշխարհի մի շարք երկրների ղեկավարներ մտահոգություն են հայտնել նրա առողջության համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը X սոցիալական հարթակում իր և կնոջ անունից արագ և լիակատար ապաքինում է մաղթել Չարլզ 3-րդին՝ նշելով, որ քաղցկեղի բուժման ընթացքում «հույս և բացարձակ քաջություն է հարկավոր»։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր հերթին Չարլզ 3-րդ թագավորին շուտափույթ ապաքինում է մաղթել՝ X սոցիալական հարթակում գրելով, որ իր մտքերը բրիտանացի ժողովրդի հետ են։
Ավստրալիայի և Կանադայի ղեկավարները նույնպես լավագույն բարեմաղթանքներն են հայտնել Մեծ Բրիտանիայի թագավորին՝ նրա արագ ապաքինման հույս հայտնելով։
Սասեքսի դուքս արքայազն Հարրին առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ից կմեկնի Անգլիա՝ Չարլզ 3-րդին տեսակցության։ Արքայազն Հարրիի խոսնակը հայտնել է, որ նա ախտորոշման մասին խոսել է հոր հետ։
75-ամյա Չարլզ 3-րդի ախտորոշման մասին Բուքինգհեմյան պալատը հայտնել էր փետրվարի 5-ին։ Քաղցկեղի տեսակը հստակ չի նշվել, սակայն նշվում է, որ թագավորը «լիովին դրական է» տրամադրված։ Հունվարին Չարլզ 3-րդը երեք օր հիվանդանոցում էր անցկացրել՝ շագանակագեղձի վիրահատության համար, և հենց հիվանդանոցում գտնվելու ընթացքում էլ հայտնաբերվել էր, որ թագավորի մոտ կա «քաղցկեղի տեսակ»։
Միապետը բուժման ընթացքում կհետաձգի հանրային հանդիպումները, սակայն կզբաղվի պետական գործերով և կշարունակի ամեն շաբաթ ընդունել երկրի վարչապետ Ռիշի Սունակին։

YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. UK’s King Charles has been diagnosed with a 'form of cancer' and will postpone public engagements to undergo treatment, Buckingham Palace said on Monday, but added he remained 'wholly positive' about the scare less than 18 months into his reign.
Several world leaders expressed their best wishes and hopes for the king to make a speedy recovery.
Charles, 75, who became king in September 2022 following the death of his mother Queen Elizabeth, has begun a series of treatments, the palace said, adding he was looking forward to returning to fulltime duties as soon as possible.
The cancer revelation comes after Charles spent three nights in hospital last month where he underwent a corrective procedure for a benign enlarged prostate, Reuters reports.
The palace said a separate issue of concern had been spotted during that hospital stay, but did not given any further details beyond saying tests had revealed the king had a "form of cancer".
"No further details are being shared at this stage, except to confirm that his majesty does not have prostate cancer," the palace said.
UK PM Rishi Sunak sent his best wishes to the King on X. "I have no doubt he'll be back to full strength in no time and I know the whole country will be wishing him well," he said.
The leaders of Australia and Canada, where Charles is also head of state, expressed their best wishes and hopes for the king to make a speedy recovery, while U.S. President Joe Biden said he was concerned by the news and planned to call Charles later.
"Navigating a cancer diagnosis, treatment, and survivorship takes hope and absolute courage," Biden said. "Jill and I join the people of the United Kingdom in praying that His Majesty experiences a swift and full recovery."
French President Emmanuel Macron also sent best wishes to the King on X.
The monarch told his immediate family personally about his cancer diagnosis, and Prince Harry, his younger son, will travel to the UK to see him in the coming days, Reuters cited a source close to the Duke of Sussex as saying.