Երևանի ավագանին կքննարկի հասարակական տրանսպորտի ավտոբուսներով ուղևորությունների սակագների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանի ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը կեղծ է համարում ընդդիմության կողմից տարածվող լուրերը, թե Երևանում տրանսպորտի սակագինը դառնում է 260 դրամ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գալջյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։
«Սիրելի երևանցիներ,
ընդդիմության կողմից տարածվող լուրերը, թե տրանսպորտի սակագինը դառնում է 260 դրամ, կեղծ են:
Երևանի քաղաքապետարանում շրջանառության մեջ է դրվել միասնական տոմսային համակարգի նախագիծ, որով առաջարկվում է տարբեր սակագնային փաթեթներ՝
մեկանգամյա, մեկօրյա և շաբաթական, որոնց հիմնական շահառուն լինելու են զբոսաշրջիկները, ինչպես նաև ամսական, եռամսյակային և տարեկան, որոնց հիմնական շահառուները լինելու են ամենօրյա օգտվող քաղաքացիները, ինչպես նաև գործելու են արտոնյալ սակագներ թոշակառուների, ուսանողների և այլ խմբերի համար:
Նախագիծը ընդունվելու դեպքում միասնական տոմսային համակարգը ուժի մեջ է մտնելու 2024 թվականի աշնանը, երբ երթուղի դուրս կգան նոր 171 ավտոբուսները:
Ամբողջական նախագծին կարող եք ծանոթանալ yerevan.am կայքում»,- նկատել է Երևանի ավագանու «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավարը:
Ըստ Երևանի քաղաքապետարանի կայքի, հունվարի 13-ին գումարվելու է Երևանի ավագանու նիստ, որի օրակարգի 7-րդ հարցով քննարկվելու է «Երևան համայնքում 100 տոկոս համայնքային մասնակցությամբ օպերատորի կողմից ներհամայնքային ավտոբուսային կանոնավոր փոխադրումների սպասարկման դեպքում երթուղիների սպասարկման փոխադրավարձը սահմանելու մասին» նախագիծը։

Совет старейшин Еревана обсудит вопрос стоимости проезда в автобусах общественного транспорта
Руководитель фракции "Гражданский договор" Совета старейшин Еревана Армен Галджян считает ложью распространяемую оппозицией информацию о том, что стоимость проезда в транспорте в Ереване составит 260 драмов. Как сообщает Арменпресс, об этом Галджян написал на своей странице в Facebook.
“Уважаемые ереванцы,
Распространенные оппозицией слухи о том, что транспортный тариф станет 260 драмов, являются ложью.
В мэрии Еревана введен в обращение проект единой билетной системы, которая предлагает различные тарифные пакеты:
одноразовые, однодневные и еженедельные - основными бенефициарами этих тарифов будут туристы,
ежемесячные, квартальные и годовые - основными бенефициарами этих тарифов будут граждане, которые пользуются транспортов ежедневно,
льготные тарифы - основными бенефициарами этих тарифов будут пенсионеры, студенты и другие группы населения.
Если проект будет принят, единая билетная система вступит в силу осенью 2024 года, когда на маршрут выйдет 171 новый автобус.
С полным проектом можно ознакомиться на сайте yerevan.am”, - написал Гладжян.
Как сообщается на сайте мэрии Еревана, 13 января будет созвано заседание Совета старейшин Еревана, в ходе которого будет обсужден проект "Об установлении транспортной платы в общине Ереван за регулярные внутриобщинные автобусные перевозки оператором со 100-процентным участием общины” (проект на арм. языке).