Ղազախստանի կառավարությունը հրաժարական է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևն ընդունել է հանրապետության կառավարության հրաժարականը՝ վարչապետ Ալիխան Սմաիլովի գլխավորությամբ։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
«Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրության 70-րդ հոդվածին համապատասխան, ես որոշում եմ ընդունել Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության հրաժարականը, Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետի պարտականությունները ժամանակավորապես հանձնարարել Ռոման Վասիլիի Սկլյարին», - ասվում է Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Միևնույն ժամանակ նախարարների կաբինետի անդամներին հանձնարարվել է շարունակել իրենց պարտականությունների կատարումը մինչև կառավարության նոր կազմի հաստատումը։
Սկլյարն ավելի վաղ զբաղեցրել է առաջին փոխվարչապետի պաշտոնը: Նախքան փետրվարի 5-ին հրապարակված հրամանագիրը Ղազախստանի կառավարությունը գլխավորում էր Սմաիլովը։ Նախագահը նրան նախարարների կաբինետի ղեկավարի պաշտոնում նշանակել էր 2022 թ. հունվարին և վերանշանակել 2023 թ. մարտին՝ խորհրդարանի ստորին պալատի ընտրություններից հետո։
Ավելի վաղ Տոկաևի մամուլի ծառայությունը հաղորդել էր, որ նախագահը փետրվարի 7-ին կանցկացնի կառավարության ընդլայնված նիստ, որտեղ կամփոփվեն անցած մեկ տարվա ընթացքում հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացման արդյունքները։ Դրա հետ միասին տեղի առանձին փորձագետներ չէին բացառում, որ պետության ղեկավարը կարող է կադրային վերադասավորումներ կատարել նախարարների կաբինետում` ընդհուպ մինչև վարչապետին փոխելը։

Правительство Казахстана ушло в отставку
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев принял отставку правительства республики во главе с премьер-министром Алиханом Смаиловым. «Арменпресс» передает об этом, со сылкой на ТАСС.
«В соответствии со статьей 70 Конституции Республики Казахстан постановляю: принять отставку правительства Республики Казахстан, временно возложить исполнение обязанностей премьер-министра Республики Казахстан на Скляра Романа Васильевича», - говорится в сообщении пресс-службы президента Казахстана.
Членам кабмина поручено продолжать исполнение своих обязанностей до утверждения нового состава правительства.
Скляр ранее занимал должность первого вице-премьера. До опубликования указа от 5 февраля правительство Казахстана возглавлял Смаилов. Президент назначил его главой кабинета министров в в январе 2022 года и переназначил в в марте 2023 года, после выборов нижней палаты Парламента.
Ранее в пресс-службе Токаева сообщили, что 7 февраля президент проведет расширенное заседание правительства, на котором будут подведены итоги социально-экономического развития республики за прошедший год. При этом некоторые местные эксперты не исключали, что глава государства может провести кадровые перестановки в кабинете министров, вплоть до смены премьер-министра.