Լեհաստանի վարչապետը մեկնել է Ուկրաինա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը այցով մեկնել է Կիև, որտեղ բանակցություններ կվարի Ուկրաինայի ղեկավարության հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Լեհաստանի կառավարության ղեկավարի գրասենյակը։
«Վարչապետ Դոնալդ Տուսկը սկսում է այցը Կիև, որտեղ կհանդիպի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի և վարչապետ Դենիս Շմիգալի հետ», - ասվում է X սոցիալական հարթակում գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Տուսկը տեղի լրատվամիջոցներին հարցազրույցում հայտնել էր, որ բանակցությունների հիմնական թեմաները կլինեն Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության հարցերը։
Ըստ Reuters գործակալության՝ Լեհաստանն ընդունել է ուկրաինացի ավելի քան 1 միլիոն փախստականի և Կիևի առանցքային գործընկերն է հանդիսանում Ռուսաստանի ծավալած ռազմական գործողությունների ընթացքում։ Սակայն երկու երկրների հարաբերությունները վերջին ամիսներին վատթարացել էին այն պատճառով, որ լեհ փոխադրողներն արգելափակում էին ուկրաինական գյուղատնտեսական ապրանքների մուտքը երկիր՝ պատճառաբանելով, որ դա վնասում է տեղացի ֆերմերներին։

Poland's Tusk pledges quick end to friction as he visits Ukraine
YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. Poland's new Prime Minister Donald Tusk arrived in neighboring Ukraine on Monday to meet President Volodymyr Zelenskiy, aiming to strengthen relations after months of political friction between the two wartime allies, Reuters reports.
Tusk's government is exploring how to make more ammunition and military equipment as part of a new aid package for Ukraine, Foreign Minister Radoslaw Sikorskisaid last week.
Warsaw has emerged as a key ally for Kyiv as it defends itself against Russia and seeks more financial and military support from Western partners.
Poland has also taken in more than a million Ukrainian refugees.
"There is no more important issue than supporting Ukraine in its war effort - that is number one," said Tusk, who assumed office last month, in comments carried on Polish television.
Relations between the two had deteriorated in recent months amid blockades by Polish truckers at the border, whichthreatened to dentUkraine's GDP.
They agreed last week tosuspend their protests, which had been aimed at revoking Ukrainian truckers' permit-free access to the European Union, until March 1.
Tusk said his visit was also aimed at "solving problems as quickly as possible".
A video released by his office showed the newly installed leader arriving at Kyiv's main train station in his first trip to Ukraine as prime minister.
Tusk's visit, during which he will also meet with his Ukrainian counterpart, Denys Shmyhal, coincides with Ukraine's Unity Day holiday, which celebrates the unification of western and eastern Ukraine in 1919.