Նեթանյահուն մերժել է իսրայելցի գերիներին վերադարձնելու՝ ՀԱՄԱՍ-ի առաջարկած պայմանները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն մերժել է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման առաջադրած պայմանները, որոնցով առաջարկվում էր վերջ դնել պատերազմին և ազատել իսրայելցի պատանդներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters գործակալությունը հաղորդում է, որ ըստ այդ պայմանների՝ Իսրայելը պետք է լիովին դուրս գար Գազայի հատվածից և անկլավի վերահսկողությունը թողներ ՀԱՄԱՍ-ին։
«Մեր պատանդների ազատ արձակման դիմաց ՀԱՄԱՍ-ը պահանջում է պատերազմի ավարտ, մեր ուժերի դուրսբերում Գազայից, բոլոր մարդասպանների և բռնաբարողների ազատ արձակում», - ասել է Նեթանյահուն՝ հավելելով, որ մերժում է այդ պայմանները։
ՀԱՄԱՍ-ի պաշտոնյաներից մեկը Reuters գործակալությանը հայտնել է, որ Գազայում ռազմական գործողությունները դադարեցնելուց Նեթանյահուի հրաժարվելը «նշանակում է, որ գերիների վերադարձի ոչ մի շանս չկա»։
Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներխուժման հետևանքով Իսրայելում 1200 մարդ էր զոհվել, 240 մարդ՝ գերեվարվել։ ԱՄՆ-ի, Կատարի-ի և Եգիպտոսի միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնության ընթացքում նոյեմբերի վերջին ավելի քան 100 պատանդ վերադարձվել էր, որի դիմաց Իսրայելն ազատ էր արձակել իր մոտ բանտարկված 240 պաղեստինցիների։
Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհերի թիվն, ըստ պաղեստինյան իշխանությունների, հասել է 25 000-ի։

YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu on Sunday rejected conditions presented by Hamas to end the war and release hostages that would include Israel's complete withdrawal and leaving Hamas in power in Gaza, Reuters reports.
As Israeli planes resumed bombing Khan Younis in the southern Gaza Strip, senior Hamas official Sami Abu Zuhri told Reuters the Israeli leader's refusal to end the military offensive in Gaza "means there is no chance for the return of the (Israeli) captives."
"In exchange for the release of our hostages, Hamas demands the end of the war, the withdrawal of our forces from Gaza, the release of all the murderers and rapists," Netanyahu said in a statement. "And leaving Hamas intact."
"I reject outright the terms of surrender of the monsters of Hamas," Netanyahu said.
Under a deal brokered in late November by the United States, Qatar and Egypt, more than 100 of the estimated 240 hostages taken captive to Gaza during an attack by Hamas militants on Oct. 7 were freed in exchange for the release of 240 Palestinians held in Israeli prisons.
Since then, Netanyahu has faced mounting pressure to secure the release the 136 hostages who remain in captivity.