Նեթանյահուն մերժել է իսրայելցի գերիներին վերադարձնելու՝ ՀԱՄԱՍ-ի առաջարկած պայմանները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն մերժել է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման առաջադրած պայմանները, որոնցով առաջարկվում էր վերջ դնել պատերազմին և ազատել իսրայելցի պատանդներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters գործակալությունը հաղորդում է, որ ըստ այդ պայմանների՝ Իսրայելը պետք է լիովին դուրս գար Գազայի հատվածից և անկլավի վերահսկողությունը թողներ ՀԱՄԱՍ-ին։
«Մեր պատանդների ազատ արձակման դիմաց ՀԱՄԱՍ-ը պահանջում է պատերազմի ավարտ, մեր ուժերի դուրսբերում Գազայից, բոլոր մարդասպանների և բռնաբարողների ազատ արձակում», - ասել է Նեթանյահուն՝ հավելելով, որ մերժում է այդ պայմանները։
ՀԱՄԱՍ-ի պաշտոնյաներից մեկը Reuters գործակալությանը հայտնել է, որ Գազայում ռազմական գործողությունները դադարեցնելուց Նեթանյահուի հրաժարվելը «նշանակում է, որ գերիների վերադարձի ոչ մի շանս չկա»։
Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներխուժման հետևանքով Իսրայելում 1200 մարդ էր զոհվել, 240 մարդ՝ գերեվարվել։ ԱՄՆ-ի, Կատարի-ի և Եգիպտոսի միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնության ընթացքում նոյեմբերի վերջին ավելի քան 100 պատանդ վերադարձվել էր, որի դիմաց Իսրայելն ազատ էր արձակել իր մոտ բանտարկված 240 պաղեստինցիների։
Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհերի թիվն, ըստ պաղեստինյան իշխանությունների, հասել է 25 000-ի։

Нетаньяху отверг предложения ХАМАС вернуть заложников в обмен на прекращение боевых действий
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху отверг предложения ХАМАС вернуть заложников в обмен на прекращение боевых действий.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на Reuters, согласно этому предложению Израиль должен был полностью уйти из сектора Газа и передать контроль над анклавом ХАМАС.
«ХАМАС требует в обмен на освобождение наших заложников прекратить войну, вывести наши войска из сектора Газа, освободить убийц и насильников и оставить ХАМАС на месте. Я не готов согласиться на такой смертельный удар по безопасности Израиля», - заявил Нетаньяху.
Представитель ХАМАС сообщил агентству Reuters, что отказ Нетаньяху прекратить военные операции в секторе Газа «означает отсутствие шансов на возвращение пленников».
После вторжения боевиков палестинского радикального движения ХАМАС 7 октября в Израиле погибло 1 200 человек, около 240 были взяты в плен. 105 заложников во время семидневного гуманитарного перемирия были обменены почти на 240 палестинцев, содержащихся в израильских тюрьмах.
По данным палестинских властей, число жертв в ходе военной операции Израиля в секторе Газа достигло 25 000.