Դոնեցկի շուկայի գնդակոծությունն առնվազն 27 մարդու կյանք է խլել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դոնեցկի արևմուտքում գտնվող շուկայի գնդակոծման հետևանքով առնվազն 27 մարդ է զոհվել, 25 մարդ՝ վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության ղեկավարը հայտնել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերը հարվածը հասցրել են 152 և 155 տրամաչափի հրետանային արկերով։
Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ վիրավորներից շատերի վիճակը ծանր է։ Վնասվել է նաև 8 շենք, այդ թվում՝ առևտրի կենտրոն և 2 բազմաբնակարան շենք։
Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությունում հունվարի 22-ին սգո օր է հայտարարվել։
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, որը ներկա է գտնվելու Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստերին, մտադիր է քննարկման դնել Դոնեցկի շուկայի գնդակոծության թեման։ Հարվածը դատապարտել է նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը՝ նշելով, որ քաղաքացիական անձանց և քաղաքացիական ենթակառուցվածքի դեմ հարձակումներն արգելված են միջազգային մարդասիրական իրավունքով։

В результате обстрела рынка в Донецке погибли, по меньшей мере, 27 человек
По меньшей мере 27 человек погибли и 25 получили ранения в результате обстрела рынка на западе Донецка. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение ТАСС.
Глава Донецкой Народной Республики сообщил, что Вооруженные силы Украины нанесли удар артиллерийскими 152 и 155-калибровыми снарядами.
Министерство здравоохранения России сообщило, что много раненых находится в тяжелом состоянии. Также повреждены 8 зданий, в том числе торговый центр и 2 многоквартирных дома.
22 января в Донецкой Народной Республике объявлен днем траура.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров, который будет присутствовать на заседаниях Совета Безопасности ООН в Нью-Йорке, намерен вынести на обсуждение тему обстрела рынка в Донецке. Удар осудил и генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, отметив, что нападения на гражданских лиц и гражданскую инфраструктуру запрещены международным гуманитарным правом.