Հայաստանի ԱԳ նախարարն ու Խորվաթիայի վարչապետը քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունությանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միզոյանը հունվարի 18-ին Զագրեբում հանդիպել է Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն արձանագրել են, որ ՀՀ նախարարի այցը տեղի է ունենում Հայաստանի և Խորվաթիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ հոբելյանական տարում, և ընդգծել, որ վերջին շրջանի բարձրաստիճան շփումները նոր լիցք են հաղորդել բարեկամության, փոխադարձ ըմբռնման և ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված երկկողմ համագործակցությանը:
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և Խորվաթիայի վարչապետը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջև համագործակցության օրակարգն առավել հարստացնելու, երկկողմ քաղաքական երկխոսության խորացման, առևտրատնտեսական կապերի զարգացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների շուրջ: Կարևորվել է փոխգործակցության զարգացումը նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորացման համատեքստում՝ ընդգծելով այս ուղղությամբ առկա դինամիկան։
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունությանն առնչվող հարցեր: Արարատ Միրզոյանը Խորվաթիայի վարչապետին է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի և Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի մոտեցումները՝ հիմնված հանրահայտ սկզբունքների վրա։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտմանը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է տարածաշրջանում խնդիրների լուծման նպատակով ուժի կիրառման մոտեցման զսպման, Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ հռետորաբանության ու տարածքային նկրտումների բացառման անհրաժեշությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգին, դրա քաղաքական և տնտեսական բաղադրիչներին:

Министр иностранных дел Армении и премьер-министр Хорватии обсудили вопросы безопасности и стабильности на Южном Кавказе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мизоян, находящийся с официальным визитом в Загребе, 18 января встретился с премьер-министром Хорватии Андреем Пленковичем. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Министерство иностранных дел Армении
Собеседники отметили, что визит министра РА проходит в год 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Хорватией, и подчеркнули, что контакты на высоком уровне последнего периода придали новый импульс двустороннему сотрудничеству, основанному на дружбе, взаимопонимании и общих ценностях.
Министр иностранных дел Армении и премьер-министр Хорватии обменялись мнениями о дальнейшем обогащении повестки сотрудничества между двумя странами, углублении двустороннего политического диалога, развитии торгово-экономических связей и возможностях расширения сотрудничества в других сферах, представляющих взаимный интерес.
Арарат Мирзоян представил премьер-министру Хорватии подходы армянской стороны к процессу нормализации армяно-азербайджанских отношений и установлению мира на Южном Кавказе, основанные на известных принципах.
Коснувшись этнической чистки, проведенной Азербайджаном в Нагорном Карабахе, министр Мирзоян подчеркнул необходимость сдерживания политики Азербайджана применения силы с целью решения проблем в регионе, исключения продолжающейся агрессивной риторики и территориальных претензий.
Был обсужден и проект «Перекресток мира», разработанный правительством РА, ее политическая и экономическая составляющие.