Հյուսիսային Կորեան պինդ վառելիքով գերձայնային բալիստիկ հրթիռ է արձակել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հյուսիսային Կորեան հայտարարել է պինդ վառելիքով գերձայնային բալիստիկ հրթիռի հաջող արձակման մասին։ Միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը, որը կրել է կառավարվող գերձայնային մարտագլխիկ, արձակվել է հունվարի 14-ին։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Yonhap գործակալության հրապարակումը։
Ըստ Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալության՝ արձակումն իրականացվել է՝ ստուգելու սպառազինության հզոր համակարգեր մշակելու՝ երկրի գործունեությունը։ Փհենյանը շեշտել է, որ փորձնական արձակումը «չի ազդել հարևան երկրներից որևէ մեկի անվտանգության վրա և որևէ առնչություն չունի տարածաշրջանային իրավիճակի հետ»։
Ըստ Հարավային Կորեայի ռազմական գերատեսչության՝ հրթիռն արձակվել է Փհենյանի շրջակայքից՝ տեղի ժամանակով ժամը 14։55-ին, անցել մոտավորապես 1000 կմ, այնուհետև ընկել ծովը։ Սեուլում կարծում են, որ ԿԺԴՀ-ի կողմից մշակվող պինդ վառելիքով միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռն ունակ է թիրախավորել Ճապոնիայում և Գուամում գտնվող ամերիկյան ռազմաբազաները։ Միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռներն ունեն 3000-5500 կմ հեռահարություն։
Նախորդ անգամ Հյուսիսային Կորեան պինդ վառելիքով միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռ էր արձակել դեկտեմբերի 18-ին։
Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարը հրթիռի արձակումն անվանել է «ակնհայտ սադրանք», որը խախտում է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, որոնցով ԿԺԴՀ-ին արգելվում է բալիստիկ հրթիռի տեխնոլոգիա օգտագործել։

Северная Корея запустила сверхзвуковую баллистическую ракету на твердом топливе
Северная Корея объявила об успешном запуске твердотопливной сверхзвуковой баллистической ракеты. Межконтинентальная баллистическая ракета с управляемой сверхзвуковой боеголовкой была запущена 14 января. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на публикацию агентства «Yonhap».
По данным Центрального информационного агентства Кореи, запуск был произведен с целью проверки функционирования страны по разработке мощных систем вооружения. Пхеньян подчеркнул, что испытательный запуск не повлиял на безопасность ни одной из соседних стран и не имеет никакого отношения к региональной ситуации.
По данным южнокорейского военного ведомства, ракета была запущена из района Пхеньяна в 14: 00 по местному времени. Она преодолела около 1000 км, затем упала в море. В Сеуле считают, что межконтинентальная баллистическая ракета на твердом топливе, разрабатываемая КНДР, способна поражать американские военные базы в Японии и на Гуаме. Межконтинентальные баллистические ракеты имеют дальность действия от 3000 до 5500 км.
Северная Корея и ранее, 18 декабря, запускала твердотопливную межконтинентальную баллистическую ракету.
Министр обороны Южной Кореи назвал запуск ракеты провокацией, нарушающей резолюции Совета Безопасности ООН, запрещающие КНДР использовать технологию баллистических ракет.