Ռուսաստանն ու Ուկրաինան գերիների փոխանակում են կատարել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը և Ուկրաինան 2023 թ․ օգոստոսից ի վեր առաջին անգամ գերիների փոխանակում են կատարել, որը դարձել է ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր ամենամասշտաբայինը։ Դա տեղի է ունեցել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջնորդությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Ռուսաստան է վերադարձել 248 գերի։
«Ռուսաստանցի զինծառայողների վերադարձը գերությունից հնարավոր է դարձել՝ շնորհիվ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների՝ հումանիտար բնույթի միջնորդական մասնակցության», - հայտնել են գերատեսչությունում։
Իր հերթին ուկրաինական կողմը հայտնել է 230 զինծառայողի վերադարձի մասին։
Գերագույն ռադայի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դմիտրի Լուբինեցը հայտարարել է, որ առաջիկա շաբաթների ընթացքում երկու երկրների միջև կարող է տեղի ունենալ ռազմագերիների ևս մեկ փոխանակում։
Իր հերթին ԱՄԷ արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ գերիների փոխանակման հաջողությունն արտացոլում է երկրի «ամուր բարեկամական հարաբերություններն» ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Ուկրաինայի հետ։
«Իզվեստիյա» պարբերականը հիշեցնում է, որ 2023 թ․ հոկտեմբերին Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև տեղի է ունեցել զոհվածների մարմինների փոխանակում։ Ռուսական կողմին է փոխանցվել 60 զինծառայողի մարմին, ուկրաինական կողմին՝ 64։ Մինչ այդ բանակցությունների արդյունքում հուլիսին Ռուսաստան էր վերադարձել գերության մեջ գտնվող 45 զինծառայող, իսկ Ուկրաինա՝ 41 զինծառայող։ Վերջին անգամ կողմերի միջև գերիների փոխանակում էր կատարվել օգոստոսի 7-ին։

Россия и Украина обменялись пленными
ЕРЕВАН, 4 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. Россия и Украина впервые с августа в 2023 года произвели обмен пленными, который стал самым массовым с начала боевых действий. Произошло это при посредничестве Объединенных Арабских Эмиратов.
Как сообщает «Арменпресс», в Минобороны РФ сообщили, что в Россию вернулись 248 заключенных.
"Возвращение российских военнослужащих из плена стало возможным благодаря гуманитарному посредническому участию Объединенных Арабских Эмиратов", - говорится в сообщении агентства.
В свою очередь украинская сторона заявила о возвращении 230 военнослужащих.
Уполномоченный Верховной Рады по правам человека Дмитрий Лубинец заявил, что в ближайшие недели между двумя странами может произойти очередной обмен военнопленными.
В свою очередь МИД ОАЭ выступил с заявлением, в котором говорится, что успех обмена пленными отражает «крепкие дружественные отношения» страны как с Россией, так и с Украиной.
Журнал "Известия" напоминает, что в 2023 году В октябре Россия и Украина обменялись телами погибших. Тела 60 военнослужащих были переданы российской стороне, 64 - украинской стороне. В результате этих переговоров в июле 45 пленных военнослужащих вернулись в Россию, а 41 военнослужащий вернулся в Украину.