Թրամփը բողոքարկել է Մենի նահանգի որոշումը, որով իրեն արգելվել է առաջադրվել ներկուսակցական ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը բողոքարկել է Մենի նահանգի պետքարտուղար, դեմոկրատ Շեննա Բելոուզի որոշումը, որով իրեն արգելվել է մասնակցել Հանրապետական կուսակցության նահանգային փրայմերիզներին (ներկուսակցական ընտրություններին): «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Associated Press գործակալությունը:
Որոշումն ընդունելու պատճառ են հանդիսացել 2021 թ. հունվարի 6-ին Կապիտոլիումի վրա հարձակման մեջ Թրամփի դերի վերաբերյալ մեղադրանքները։ Բելոուզը նման որոշում ընդունելու համար որպես հիմք օգտագործել է ԱՄՆ Սահմանադրության 14-րդ լրացման 3-րդ մասը, որտեղ ասվում է, որ «խռովության մեջ ներգրավվածներին» արգելվում է պետական պաշտոն զբաղեցնել:
Ակնկալվում է, որ Թրամփը կբողոքարկի նաև Կոլորադոյի նահանգի Գերագույն դատարանի նմանատիպ որոշումը:
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ը հայտնել էր, որ դեկտեմբերի 20-ին Կոլորադոյի գերագույն դատարանն աննախադեպ որոշում է կայացրել,համաձայն որի՝ Կոլորադո նահանգում Թրամփը չի կարող մասնակցել Հանրապետական կուսակցության ներկուսակցական ընտրություններին․ դրանք պետք է տեղի ունենան մարտի սկզբին, և արդյունքում կուսակցությունը պետք է առաջադրի նախագահական ընտրությունների իր թեկնածուին։
2021 թ․ հունվարի 6-ին Թրամփի կողմնակիցները ներխուժել էին ԱՄՆ Կոնգրեսի շենք՝ կանխելու 2020 թվականի նոյեմբերի նախագահական ընտրությունների արդյունքների վավերացումը։ Անկարգությունների ընթացքում 5 մարդ էր զոհվել։

YEREVAN, JANUARY 3, ARMENPRESS. Former U.S. President Donald Trump on Tuesday appealed a ruling by Maine’s secretary of state barring him from the state’s primary ballot over his role in theJan. 6, 2021, attackon the U.S. Capitol, the Associated Press reports.
Trump, the early front-runner for the 2024 Republican presidential nomination, appealedthe Maine decisionby Democrat Shenna Bellows, who became the first secretary of state in history to bar someone from running for the presidency under the rarely used Section 3 ofthe 14th Amendment. That provision prohibits those who “engaged in insurrection” from holding office.
The former president is expected to soon appeal a similar ban by the Colorado Supreme Court. That appeal would go to the U.S. Supreme Court, while Bellows’ action is being appealed to a Maine Superior Court.
Trump’s appeal on Tuesday asks that Bellows be required to place him on the March 5 primary ballot. The appeal argues that she abused her discretion and relied on “untrustworthy evidence.”