«Հեզբոլլահ»-ը խոստացել է պատասխանել Բեյրութում ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարի տեղակալի սպանությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեյրութի հարավային արվարձանի վրա իրականացված հարձակման հետևանքով զոհվել է պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ շարժման քաղբյուրոյի ղեկավարի տեղակալ Սալեհ ալ Արուրին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ շիա իսլամիստական «Հեզբոլլահ» կազմակերպությունը հայտարարել է, որ հարձակումն իրենից ներկայացնում է վտանգավոր ոտնձգություն Լիբանանի ինքնիշխանության վրա, որը չի կարող անպատիժ մնալ:
«Իսլամական դիմադրությունն անպատասխան չի թողնի իսրայելական այս հանցագործությունը: Սալեհ ալ Արուրիի սպանության համար հատուցումը կհետևի անհրաժեշտ ժամանակին, հարմար վայրում», - Telegram-ում «Հեզբոլլահ»-ի հրապարակած հայտարարությունից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
«Հեզբոլլահ»-ի ռազմական թևի մարտիկները վերահսկում են Բեյրութի հարավային Դահիյայի շրջանը, որտեղ հունվարի 2-ին անօդաչու թռչող սարքը հարված է հասցրել եռահարկ շենքին, որտեղ գտնվում էր ՀԱՄԱՍ-ի կենտրոնակայանը: Դրա հետևանքով զոհվել են ալ Արուրին և ևս վեց մարդ, այդ թվում՝ ՀԱՄԱՍ-ի ռազմական թևի երկու հրամանատարներ։ Այս հարձակման համար Լիբանանը մեղադրել է Իսրայելին։
Ինչպես նշվում է շիաների կուսակցության հայտարարության մեջ, «Իսրայելը դիմել է քաղաքական սպանությունների այն բանից հետո, երբ ակնհայտ է դարձել Գազայի հատվածում պաղեստինցիների դեմ նրա զինված ագրեսիայի ձախողումը»:

Шиитская "Хезболлах" пообещала ответить на убийство замглавы ХАМАС в Бейруте
ЕРЕВАН, 3 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. В результате нападения на южные пригороды Бейрута был убит заместитель руководителя радикального палестинского движения ХАМАС Салех аль-Арури. Как сообщает «Арменпресс», шиитская исламистская организация "Хезболла" заявила, что нападение представляет собой опасное посягательство на суверенитет Ливана, которое не может остаться безнаказанным.
«Исламское сопротивление не оставит это преступление Израиля без ответа. Возмездие за убийство Салеха аль-Арури последует в нужное время, в нужном месте", - приводит ТАСС выдержку из заявления, опубликованного "Хезболлой" в Telegram.
Боевики военного крыла "Хезболлы" контролируют район Дахия на юге Бейрута, где 2 января дрон врезался в трехэтажное здание, в котором размещается штаб-квартира ХАМАС. В результате аль-Арури и еще шесть человек, в том числе двое командиров военного крыла ХАМАС, были убиты. Ливан обвинил в этом нападении Израиль.
Согласно заявлению шиитской партии, «Израиль прибег к политическим убийствам после того, как стал очевиден провал его вооруженной агрессии против палестинцев в секторе Газа».