Պաշտպանական ընկերությունների պատվերներն աշխարհաքաղաքականության պատճառով կտրուկ աճում են. Financial Times
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի խոշորագույն պաշտպանական ընկերությունների պատվերների թղթապանակը վերջին տարիներին աճել է գրեթե 10%-ով՝ գործնականում հասնելով ռեկորդային մեծությունների։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է Financial Times թերթը, որը դա բացատրում է աշխարհում տեղի ունեցող աշխարհաքաղաքական լարվածության աճով՝ ներառյալ Ուկրաինայի հակամարտությունը։
Թերթի կողմից 15 պաշտպանական խմբերի, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգների խոշորագույն ընկերությունների՝ BAE Systems-ի և Hanwha Aerospace-ի ցուցանիշների վերլուծությունը պարզել է, որ 2022 թվականի վերջին, այն ժամանակամիջոցի, որի վերաբերյալ կա լիակատար վիճակագրություն, նրանց պատվերների ընդհանուր թղթապանակը հասել է 777,6 միլիարդ դոլարի: Դրանից երկու տարի առաջ այս ցուցանիշը հասել է 701,2 մլրդ դոլարի: Ինչպես ասվում է հոդվածում, այս միտումը շարունակվել է 2023 թվականին։ 2023 թվականի առաջին կիսամյակում պատվերների ընդհանուր թղթապանակը հասել է 764 միլիարդ դոլարի։
Թերթը գրում է, որ ցուցանիշների աճը կապված չէ միայն ուկրաինական իրադարձությունների հետ։ Նա օրինակ է բերում BAE Systems-ը, որի պատվերների թղթապանակը 2022 թվականին 61,8 միլիարդ դոլարից աճել է մինչև 70,8 միլիարդ դոլարի՝ գոյություն ունեցող ծրագրերի շրջանակներում նոր պատվերների հաշվին՝ ներառյալ այն պատվերները, որոնք ընդգրկում են սուզանավերը, ռազմանավերը և ինքնաթիռները:
Այս ֆոնին պաշտպանական ընկերությունների բաժնետոմսերը ցուցադրում են բարձր աճ։ Ինչպես նշվում է, MSCI պրոֆիլային ինդեքսը բարձրացել է 25%-ով, իսկ եվրոպական օդատիեզերական և պաշտպանական Stoxx ինդեքսը վերջին 12 ամիսների ընթացքում աճել է 50%-ով: Հոդվածում նշվում է, որ ներդրողների հետաքրքրությունն արտացոլում է նրանց վստահությունը, որ կառավարությունների պաշտպանական պատվերների ավելի բարձր ծախսերի շրջանը կշարունակվի։

YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. The order books of the world’s biggest defense companies are near record highs after growing by more than 10 per cent in just two years because of rising geopolitical tension, including the conflict in Ukraine, the Financial Times reports.
An analysis by the Financial Times of 15 defense groups, including the largest US contractors, Britain’s BAE Systems and South Korea’s Hanwha Aerospace, found that at the end of 2022 — the latest for which full-year data is available — their combined order backlogs were $777.6bn, up from $701.2bn two years earlier.
The trend’s momentum continued into 2023. In the first six months of this year — the latest comprehensive quarterly data available — combined backlogs at these companies stood at $764bn, swelling their future pipeline of work as governments kept placing orders.
The sustained spending has spurred investors’ interest in the sector. MSCI’s global benchmark for the industry’s stocks is up 25 per cent over the past 12 months. Europe’s Stoxx aerospace and defense stocks index has risen by more than 50 per cent over the same period.
Total global military expenditure increased by 3.7 per cent in real terms in 2022 to a new high of $2,240bn, according to the Stockholm International Peace Research Institute. Military expenditure in Europe had its steepest year-on-year increase in at least 30 years as governments in the region announced new orders for ammunition and tanks to replenish national stockpiles depleted by donations sent to Ukraine.