Մակրոնը Նեթանյահուի հետ քննարկել է ՀԱՄԱՍ-ի դեմ ԵՄ պատժամիջոցները և գործողությունները Գազայում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հեռախոսազրույցում նրան կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների ժամանակ քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի թվի նվազեցման համար, ինչպես նաև նրա հետ քննարկել է պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման դեմ ԵՄ-ի կողմից սահմանափակումներ մտցնելու գործողությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդել է Ելիսեյան պալատը։
«Հանրապետության նախագահը հիշեցրել է այն քայլերի մասին, որոնք ձեռնարկվում են Եվրամիության շրջանակներում ՀԱՄԱՍ-ի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու համար, ինչպես նաև միջոցների մասին, որոնք միջազգային գործընկերների հետ համատեղ ձեռնարկվում են ահաբեկչական խմբավորումների դեմ, որոնք սպառնում են տարածաշրջանի խաղաղությանը և կայունությանը»,- ասված է Ելիսեյան պալատի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ֆրանսիայի ղեկավարը վերահաստատել է Ֆրանսիայի հանձնառությունը Իսրայելի անվտանգության ապահովմանը, սակայն խորին մտահոգություն է հայտնել խաղաղ բնակչության շրջանում մեծ թվով զոհերի, ինչպես նաև արտակարգ հումանիտար իրավիճակի կապակցությամբ, որի մեջ հայտնվել է Գազայի խաղաղ բնակչությունը: Նա նաև կոչ է արել Նեթանյահուին միջոցներ ձեռնարկել Հորդանան գետի արևմտյան ափին պաղեստինցիների նկատմամբ իսրայելացի նորաբնակների բռնությունները կանխելու նպատակով: Նախագահի խոսքով` այնտեղ իսրայելական բնակավայրերի կառուցման ցանկացած նոր նախագիծ կսպառնա հակամարտության կարգավորմանը:

Макрон обсудил с Нетаньяху санкции ЕС против ХАМАС и действия в секторе Газа
В телефонном разговоре с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху президент Франции Эммануэль Макрон призвал его принять меры для сокращения жертв среди мирного населения в ходе военных операций в секторе Газа и обсудил с ним действия ЕС по введению ограничений в отношении палестинского движения ХАМАС. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Елисейского дворца.
«Президент республики напомнил о шагах, предпринятых в рамках Европейского союза для введения санкций против ХАМАС, а также о мерах, принятых совместно с международными партнерами против террористических группировок, угрожающих миру и стабильности в регионе», - сообщил Елисейский дворец.
Глава Франции подтвердил приверженность Франции обеспечению безопасности Израиля, но выразил глубокую обеспокоенность большим количеством жертв среди гражданского населения, а также тяжелой гуманитарной ситуацией, создавшейся в Газе. Он призвал Нетаньяху принять меры по предотвращению насилия со стороны израильских поселенцев против палестинцев на Западном Берегу. По мнению президента, любой проект строительства новых израильских поселений поставит под угрозу вопрос урегулирования конфликта.