Մահացել է Քուվեյթի էմիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 86 տարեկանում մահացել է Քուվեյթի էմիր շեյխ Նաուաֆ ալ-Ահմեդ ալ-Ջաբեր ալ-Սաբահը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Քուվեյթի պետական հեռուստատեսությունը, որը հեռարձակել է էմիրի գրասենյակի պաշտոնական հայտարարությունը։
Աղբյուրի համաձայն՝ Էմիրի գրասենյակի պետնախարար Մուհամմեդ Աբդուլլահ ալ-Մուբարաք աս-Սաբահը նոյեմբերի 29-ին հայտարարել էր միապետի հոսպիտալացման մասին։
Նրա հայտարարության համաձայն՝ շեյխ Նաուաֆի վիճակը կայուն էր, և նա ստանում էր անհրաժեշտ բուժօգնություն։
Քուվեյթի էմիրը գահ էր բարձրացել 2020 թվականի սեպտեմբերի 30-ին՝ իր խորթ եղբոր մահից հետո, ով երկիրը ղեկավարել էր 2006-ից 2020 թվականներին։

Эмир Кувейта шейх Наваф аль-Ахмед аль-Джабер ас-Сабах скончался в возрасте 86 лет.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило государственное телевидение Кувейта, передавшее официальное заявление канцелярии эмира.
По данным источника, государственный министр канцелярии эмира Мохаммед Абдулла аль-Мубарак ас-Сабах объявил о госпитализации монарха 29 ноября.
Согласно его заявлению, состояние шейха Навафа было стабильное, ему оказывалась необходимая медицинская помощь.
Эмир Кувейта взошел на престол 30 сентября 2020 года — после смерти своего сводного брата, правившего страной с 2006 по 2020 год.