ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը ՍԾՏՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի հանդիպմանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը դեկտեմբերի 15-ին մասնակցել է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀԿ) անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) առցանց 47-րդ հանդիպմանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը գոհունակություն է հայտնել ներկա նախագահության ներքո կարևոր հարցերի, մասնավորապես՝ 2024թ. բյուջեի ընդունման, «ՍԾՏՀ տնտեսական օրակարգ» հիմնարար փաստաթղթի թարմացման գործընթացն ամբողջացնելու, ՍԾՏՀ նախագծերի զարգացման հիմնադրամի (PDF) վերագործարկման ուղղությամբ համաձայնության հասնելու կապակցությամբ։
«Իր ելույթում նախարարի տեղակալն ընդգծել է Հայաստանի ներդրումը կազմակերպության արդյունավետության բարձրացման գործում՝ մատնանշելով այդ կապակցությամբ հայկական կողմի առաջարկները։ Անդրադառնալով ՀՀ մակրոտնտեսական քաղաքականության և օրենսդրական բարեփոխումներին՝ Պարույր Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Հայաստանի շարունակվող տնտեսական աճի բարձր տեմպերին և արտաքին առևտրի ծավալների էական ավելացմանը, այդ թվում՝ ՍԾՏՀ մի շարք անդամ երկրների հետ։
Նա վերահաստատել է Հայաստանի դիրքորոշումն ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ազգային իրավասության հիման վրա տարածաշրջանում հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հարցում՝ անդրադառնալով ՀՀ կառավարության կողմից վերջերս ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, որը կնպաստի տարածաշրջանում տնտեսական զարգացմանը, համապարփակ և կայուն խաղաղությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Պարույր Հովհաննիսյանն ուշադրություն է հրավիրել սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված և Հայաստանում ապաստանած ավելի քան 100 հազար փախստականների հարցի վրա՝ տեղեկացնելով նրանց անհետաձգելի կարիքների բավարարման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ձեռնարկած հրատապ միջոցների մասին։
Նշվում է, որ հանդիպման արդյունքում ընդունվել են կարևոր բանաձևեր և որոշումներ, ինչպես նաև ՍԾՏՀԿ նախագահությունը Թուրքիայից փոխանցվեց Ալբանիային։

Armenian Deputy Foreign Minister participates in the 47th meeting of the BSEC Council of Ministers
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Paruyr Hovhannisyan on December 5 participated in the 47thmeeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) held online, the foreign ministry said in a statement.
Commending the achievement of the agreement on important issues reached under the current presidency, particularly the adoption of the 2024 budget, the completion of the process of updating the fundamental document “BSEC Economic Agenda”, and the reactivation of the Project Development Fund (PDF).
In his statement, Paruyr Hovhannisyan presented the national macroeconomic policies and legislative reforms and emphasized Armenia’s continuous strong economic growth as well as significant increase of foreign trade volumes, including with several BSEC member states.
According to the source, Hovhannisyan reiterated Armenia’s position on unblocking the communication links in the region on the basis of sovereignty, territorial integrity and national jurisdiction. The Deputy Minister briefed on the “Crossroads of Peace” project, recently presented by the Armenian Government, which, through regional connectivity, will contribute to strengthening economic cooperation and political dialogue between the countries of the region.
The Deputy Minister drew the participants’ attention to the issue of the flow of more than 100,000 forcibly displaced refugees from Nagorno-Karabakh to Armenia in September this year, which seriously affected Armenia’s socio-economic development. He highlighted the measures by the Government of Armenia to address the life-saving and early recovery needs of the refugees, among them 30 thousand children, with the support of the international partners.
It is noted that the Council of Ministers endorsed a number of important resolutions and decisions and at the conclusion, the Chairmanship-in-Office of BSEC was handed over to Albania.