ԵՄ ԱԳ նախարարները համաձայնության չեն եկել Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Կիևին նոր տրանշի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը, հետևելով ԵՄ արտաքին գործերի նախարարության խորհրդի արդյունքներին, ասել է, որ Կիևին ռազմական օգնության ֆինանսավորումը մնում է արգելափակված, և ինքը սպասում է դրա վերաբերյալ որոշումներին դեկտեմբերի 14-15-ի գագաթնաժողովում։
Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Հիմա ժամանակը չէ թուլացնել Ուկրաինային աջակցությունը, ընդհակառակը, ժամանակն է այն ամրապնդել, հետևաբար կարևոր է որոշում կայացնել Ուկրաինային Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից ռազմական օգնության 8-րդ տրանշի վերաբերյալ, որը մնում է արգելափակված, ինչպես նաև որոշում կայացնել հաջորդ տարվա համար նախատեսված հինգ միլիարդ եվրոյի չափով աջակցության վերաբերյալ»,- ասել է Բորելը։

Главы МИД ЕС не согласовали новый транш Киеву из Европейского фонда мира
Глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель по итогам Совета МИД ЕС заявил, что финансирование военной помощи Киеву остается заблокированным, он ждет по нему решений на саммите 14-15 декабря.
"Сейчас не время ослаблять поддержку Украины, напротив, - сейчас время ее усиливать <…> Поэтому нам важно принять решение по 8-му траншу военной помощи Украине из Европейского фонда мира, которое остается заблокированным, а также по пяти миллиардам (на следующий год - ред.). Я ожидаю, что эти вопросы будут подняты на саммите на этой неделе", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, сказал он.