ԱՄՆ-ն վետո է դրել Գազայում անհապաղ հրադադար պահանջող ՄԱԿ-ի բանաձևի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները վետո է դրել Գազայի հատվածում Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ արմատական կազմակերպության միջև անհապաղ հրադադարի մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևի վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է «Ալջազիրան»:
Քվեարկությունը հաջորդել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի՝ 15 անդամներից բաղկացած խորհրդին գլոբալ սպառնալիքի մասին պաշտոնական նախազգուշացմանը:
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ փոխդեսպան Ռոբերտ Վուդը հայտարարել է ՝թեև ԱՄՆ-ն վճռականորեն աջակցում է կայուն խաղաղությանը, սակայն չեն աջակցում անհապաղ հրադադարի կոչերին: «Սա միայն հաջորդ պատերազմի սերմերն է ցանելու, քանի որ ՀԱՄԱՍ-ը ցանկություն չունի տեսնել կայուն խաղաղություն, լուծում»,- ասել է Ռոբերտ Վուդը:
Դեկտեմբերի 1-ին ավարտվել է 7-օրյա հրադադարը, որի արդյունքում ՀԱՄԱՍ-ը ազատ է արձակել մի քանի պատանդների և ավելացրել Գազային մարդասիրական օգնությունը:
Գոլանի բարձունքներում իսրայելական բնակավայրի հրթիռակոծման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 12-ի
Իսրայելը հարվածներ է հասցրել «Հեզբոլլահ»-ի՝ Լիբանանի խորքում գտնվող օբյեկտներին
ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի և Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարները համագործակցության են հուշագիր ստորագրել

США наложили вето на резолюцию ООН, требующую немедленного прекращения огня в секторе Газа
Соединенные Штаты наложили вето на резолюцию Совета Безопасности ООН, призывающую к немедленному прекращению огня между Израилем и радикальной группировкой ХАМАС в секторе Газа.
Голосование последовало за официальным предупреждением Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша совету из 15 членов о глобальной угрозе.
Заместитель посла США в ООН Роберт Вуд заявил, что, хотя США решительно поддерживают устойчивый мир, они не поддерживают призывы к немедленному прекращению огня. «Это только посеет семена следующей войны, потому что ХАМАС не желает видеть прочный мир и решение», - сказал Роберт Вуд.
Семидневное прекращение огня закончилось 1 декабря, когда ХАМАС освободил нескольких заложников и увеличил гуманитарную помощь Газе.