Մոսկվան ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը՝ երկու երկրների հարաբերությունները կարգավորելու մտադրության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոսկվան գոհունակությամբ է ընդունել Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի համատեղ հայտարարությունը, որը հաստատում է հարաբերությունները կարգավորելու և երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու փոխադարձ մտադրությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Ռուսաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան։
«Մենք ողջունում ենք Բաքվի և Երևանի միջև պայմանավորվածությունը հայ և ադրբեջանցի զինծառայողների ազատ արձակման վերաբերյալ։ Ռուսաստանը հետևողականորեն առաջ էր մղում պահվող անձանց փոխանակելու գաղափարը՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով։ Սա նպաստում է վստահության փոխադարձ ամրապնդմանը և նոր հնարավորություններ է բացում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի խթանման համար՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020-2022 թվականների համապարփակ եռակողմ համաձայնագրերին համահունչ։ Մենք պատրաստ ենք շարունակել հնարավոր աջակցությունը ցուցաբերել տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, սահմանի սահմանազատման, խաղաղության պայմանագրի կնքման և քաղաքացիական հասարակության գծով շփումների հարցում», - գրված է հայտարարությունում։
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի՝ Մոսկվան նաև ողջունում է Երևանի որոշումը՝ որպես բարի կամքի ժեստ հօգուտ Ադրբեջանի հրաժարվելու իր երկրի թեկնածությունից՝ 2024 թվականի նոյեմբերին ընդունելու ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը, ինչպես նաև Բաքվի կողմից ՄԱԿ-ի «COP»-ի բյուրոյին անդամակցելու համար Հայաստանի թեկնածությանն աջակցությունը։
«Ռուսական կողմը (ՌԴ նախագահի կլիմայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ռ.Ս.-Խ. Էդելգերիևը) շփումներ է ունեցել Բաքվի և Երևանի հետ՝ նպատակ ունենալով հասնել ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի շուրջ ընդհանուր համաձայնության», - նշված է հայտարարությունում։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմը համատեղ հայտարարություն են տարածել, համաձայն որի՝ երկու պետությունները վերահաստատում են ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հարգման հիման վրա հարաբերությունները կարգավորելու և խաղաղության պայմանագրի կնքմանը հասնելու իրենց մտադրությունը: Ըստ հայտարարության՝ Ադրբեջանն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողների, Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողների:

YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. Russia welcomes the prisoner swap deal between Armenia and Azerbaijan, the Russian foreign ministry has said.
“We welcome the agreement between Baku and Yerevan regarding the release of Armenian and Azerbaijani servicemen,” Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said in a statement.
She added that Russia is ready to “continue providing possible support on unblocking of transport connections, border delimitation, signing of the peace treaty and contacts between civil societies.”
Zakharova said that Russia also welcomes Armenia’s support to the bid of the Republic of Azerbaijan to host the 29th Session of the Conference of Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change, by withdrawing its own candidacy.
Following the talks between the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia and the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, an agreement has been reached on taking tangible steps towards building confidence between two countries.
Driven by the values of humanism and as a gesture of goodwill, the Republic of Azerbaijan releases 32 Armenian military servicemen.
In its turn, driven by the values of humanism and as a gesture of goodwill, the Republic of Armenia releases 2 Azerbaijani military servicemen.
As a sign of good gesture, the Republic of Armenia supports the bid of the Republic of Azerbaijan to host the 29th Session of the Conference of Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change, by withdrawing its own candidacy. The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan do hope that the other countries within the Eastern European Group will also support Azerbaijan’s bid to host. As a sign of good gesture, the Republic of Azerbaijan supports the Armenian candidature for Eastern European Group COP Bureau membership.
The Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan will continue their discussions regarding the implementation of more confidence building measures, effective in the near future and call on the international community to support their efforts that will contribute to building mutual trust between two countries and will positively impact the entire South Caucasus region.