Հայաստանը վերահաստատել է իր հավատարմությունը քիմիական զենքի չտարածման օրակարգին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հաագայում Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության մասնակից երկրների 28-րդ համաժողովում Հայաստանը վերահաստատել է իր հավատարմությունը քիմիական զենքի չտարածման ծրագրին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին X-ի միկրոբլոգում հաղորդագրություն է տարածել Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանությունը։
Today the 28th Session of the @OPCW Conference of the States Parties was concluded. |s National Statement emphasized the significant role of the OPCW and reaffirmed Armenia’s strong commitment to #nonproliferation agenda. pic.twitter.com/J0cVJAxELm
— Armenia in the Hague (@armembnl) December 1, 2023
«Այսօր ավարտվեց Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության մասնակից պետությունների կոնֆերանսի 28-րդ նստաշրջանը: Հայաստանն իր հայտարարության մեջ ընդգծել է ՔԶԱԿ-ի նշանակալի դերը և վերահաստատել է Հայաստանի հաստատակամ հանձնառությունը չտարածման ծրագրին»,- նշված է Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանության հաղորդագրության մեջ։

Armenia highlights significant role of OPCW and reiterates strong commitment to non-proliferation agenda
YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. Armenia has reaffirmed its strong commitment to the non-proliferation agenda during the 28th session of the Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW).
“Today the 28th Session of the OPCW Conference of the States Parties was concluded. Armenia’s National Statement emphasized the significant role of the OPCW and reaffirmed Armenia’s strong commitment to non-proliferation agenda,” Armenia’s Permanent Representation to the OPCW said on X.
Today the 28th Session of the @OPCW Conference of the States Parties was concluded. |s National Statement emphasized the significant role of the OPCW and reaffirmed Armenia’s strong commitment to #nonproliferation agenda. pic.twitter.com/J0cVJAxELm