Սարգիս Խանդանյանը ողջունում է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը կարևորեց ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Խանդանյանն այս մասին հայտարարեց լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
«Շատ կարևոր է ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի այս որոշումը և շատ կարևոր է, որ այն երկրները, որոնք մաս են կազմում այդ դատարանի, լսեն, հետևեն, դատարանի որոշումներին։
Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը նման որոշում էր կայացրել նաև Լաչինի միջանցքի բացման վերաբերյալ, բայց միջազգային հանրություն ճնշումը բավարար չեղավ։
Բայց կրկին ողջունում եմ այդ որոշումը և հույս ունեմ, որ դա նաև դիվանագիտական և քաղաքական գործընթացում կարևոր գործիք կարող է լինել»,- ասաց Խանդանյանը։
ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը նոյեմբերի 17-ին հրապարակել րէ միջանկյալ միջոց կիրառելու վերաբերյալ ՀՀ հայցն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով որոշումը։
տարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ապահովել 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղից հեռացած և վերադառնալ ցանկացող անձանց անվտանգ, անխոչընդոտ և արագ վերադարձը։
Բացի այդ, Միջազգային դատարանի որոշման համաձայն, Ադրբեջանը պարտավոր է ապահովել, որպեսզի այն անձինք, ովքեր դեռևս Լեռնային Ղարաբաղում են 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո և ցանկանում են հեռանալ, կարողանան դա անել անվտանգ առանց խոչընդոտների և արագորեն։
Մյուս կետով դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է սեպտեմբերի 19-ից հետո ԼՂ-ում մնացած կամ վերադարձած անձանց զերծ պահել ուժի գործադրումից և ահաբեկումից։
Ադրբեջանը պարտավոր է Կոնվենցիայի համաձայն իր ունեցած պարտավորությունների շրջանակում պահպանել և պաշտպանել գրանցման, ինքնության և անձնական գույքի փաստաթղթերը և գրանցման մատյանները, հիմք ընդունել դրանք իր վարչական, օրենսդրական պրակտիկայում։
Որոշման հրապարակումից հետո 8 շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանը պետք է հաշվետվություն ներկայացնի դատարանին այն քայլերի վերաբերյալ, որոնցով կապահովի ժամանակավոր միջոցների կատարումը։
ՀՀ Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչը 2023թ. սեպտեմբերի 28-ին դիմում էր ներկայացրել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով ժամանակավոր միջոց կիրառելու մասին խնդրանքով։

Ханданян приветствует решение Международного Суда по делу «Армения против Азербайджана»
Глава армянской делегации в ПА ОБСЕ Саргис Ханданян остановился на решении Международного Суда ООН по делу Армения против Азербайджана.
Как сообщаетАрменпресс, об этом Саргис Ханданян заявил на пресс-конференции.
«Это решение Международного суда ООН очень важно, и так же важно, чтобы страны, входящие в этот суд, прислушались и выполнили решения суда.
С болью вынужден констатировать, что Международный Суд принял аналогичное решение относительно открытия Лачинского коридора, но давления на международное сообщество было недостаточно.
Но все же я приветствую это решение и надеюсь, что оно также может стать важным инструментом в дипломатическом и политическом процессе", - сказал Ханданян.
Международный суд ООН 17 ноября опубликовал решение о применении обеспечительных судебных мер по делу Армении против Азербайджана.
Суд обязал Азербайджан обеспечить безопасное, беспрепятственное и быстрое возвращение людей, покинувших Нагорный Карабах после 19 сентября 2023 года и желающих вернуться.
Кроме того, согласно решению Международного суда, Азербайджан обязан обеспечить, чтобы те лица, которые все еще находится в Нагорном Карабахе после 19 сентября 2023 года и желает покинуть его, могли сделать это безопасно, беспрепятственно и быстро.
С другой стороны, суд обязал Азербайджан воздерживаться от применения силы и запугивания лиц, которые остались или вернулись в Нагорный Карабах после 19 сентября.
В рамках своих обязательств по Конвенции Азербайджан обязан сохранять и защищать регистрационные, удостоверяющие личность и личные имущественные документы, а также регистрационные книги, принимать их за основу в своей административной и законодательной практике.
В течение 8 недель после публикации решения Азербайджан должен представить суду отчет о шагах, которые он предпримет для обеспечения реализации указанных мер.
Представитель Армении по международно-правовым вопросам 28 сентября 2023 года подал иск в Международный суд ООН с требованием применить обеспечительные судебные меры по делу «Армения против Азербайджана», которое рассматривается в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.