Երևանում սինագոգի հրկիզման փորձն անհանգստացնող է. ՀՀ վարչապետի խորհրդական
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետի խորհրդական և ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհրդի նախագահ Արտաշես Թումանյանի խոսքով՝ Երևանում հրեական սինագոգի հրկիզման փորձն անհանգստացնող է, հատկապես որ առաջին անգամ տեղի չի ունենում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Թումանյանը տեղեկացրեց, որ այժմ իրավապահների կողմից կատարվում է քննություն՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով, և եթե ապացուցվի միջադեպի միտումնավոր բնույթը, ապա ՀՀ իշխանությունները միարժեքորեն կդատապարտեն կատարվածը։
«Վստահ եմ, որ հայաստանյան հանրության վերաբերմունքը նույնպես կլինի այդպիսին։ Մեր երկրում չկան կրոնական, ազգային կամ այլ բնույթի այլատյացության դրսևորումներ։ Ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ մեր հասարակության մեջ գերիշխում է հանդուրժողության և փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտը։ Ավելին, ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները ներգրավված են հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում»,- ասաց ՀՀ վարչապետի խորհրդականն ու ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհրդի նախագահը։
Թումանյանը հույս հայտնեց, որ իրավապահները ամեն ինչ կանեն՝ բացահայտելու գրանցված միջադեպի հանգամանքները։

YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan’s advisor and Chairman of the Council on National Minority Affairs Artashes Tumanyan has expressed concern over the November 15 alleged attempted arson targeting a synagogue in Yerevan.
Law enforcement agencies are now investigating the incident.
Tumanyan told Armenpress that the attempted arson is concerning especially as it wasn’t the first such incident.
Tumanyan said that law enforcement agencies are investigating, and if the investigation reveals that the incident was indeed arson, then the Armenian authorities will unequivocally condemn it. “I am sure that the Armenian society’s attitude will be such as well. There are no manifestations of religious, ethnic or other kinds of xenophobia in our country. There is prevailing atmosphere of tolerance and mutual respect for national minorities in our society. Moreover, representatives of national minorities are involved in all sectors of public life,” Tumanyan said.
The official expressed hope that law enforcement agencies will reveal circumstances of the incident.