Էստոնիան Ռուսաստանին մեղադրել է անօրինական միգրանտներին սահմանին չկալանավորելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Էստոնիայի ներքին գործերի նախարար Լաուրի Լյաենեմեցը մեղադրել է Ռուսաստանին անօրինական միգրանտներին իր սահմաններին չկալանավորելու համար՝ հավելելով, որ Սոմալիի քաղաքացիները, որոնց մուտքն արգելված է, այժմ փորձում են մուտք գործել երկիր։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ռուսաստանի հետ սահմանին միգրացիոն իրավիճակի վատթարացման պատճառով Ֆինլանդիայի կառավարությունը որոշում է կայացրել նոյեմբերի 18-ից մինչև 2024 թվականի փետրվարի 18-ը փակել Ռուսաստանի հետ սահմանի ութ անցակետերից չորսը։ Ֆինլանդիայի նախարարների կաբինետը նշում է, որ կան ցուցումներ, որ օտարերկրյա իշխանությունները կամ այլ կազմակերպությունները դեր են խաղացել ապօրինի սահմանը հատողների Ֆինլանդիա ժամանումը հեշտացնելու գործում։
Էստոնիայի ՆԳՆ ղեկավարի խոսքով՝ Ռուսաստանից միգրացիոն ճնշումը Ֆինլանդիայի սահմանին մեծացել է, և այժմ Սոմալիի քաղաքացիները, ովքեր մուտքի իրավունք չունեն, փորձում են Ռուսաստանի Դաշնությունից Էստոնիա հասնել։

YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. The Minister of Internal Affairs of Estonia on Thursday launched a pointed accusation against Russia, alleging a failure to detain illegal migrants at its borders. The incident sparking this contention involved eight Somali citizens attempting to circumnavigate immigration control, attempting to enter Estonia via Narva, BNN reports.
According to the source, previously, similar tensions have been observed in the north, where Finland accused Russia of maneuvering asylum seekers to its border.
Finland is set to close half of its border crossings with Russia on Friday night, accusing Moscow of encouraging undocumented migrants to head for border checkpoints and claim asylum.
Speaking at a press conference in Helsinki, Interior Minister Mari Rantanen said the four border crossings will stay closed until 18 February, while asylum applications are centralized at two other locations, Euronews reports.