Հայաստանը հույս ունի առաջիկա ամիսներին բրյուսելյան երեք սկզբունքների հիման վրա խաղաղության պայմանագիր ստորագրել Ադրբեջանի հետ․ Փաշինյան
Հայաստանը հույս ունի առաջիկա ամիսներին բրյուսելյան երեք սկզբունքների հիման վրա խաղաղության պայմանագիր ստորագրել  Ադրբեջանի հետ․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայկական կողմը հույս ունի, որ առաջիկա ամիսներին կստորագրի խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի հետ՝ հիմնվելով Բրյուսելում կայացած բանակցություններում համաձայնեցված երեք սկզբունքների վրա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` Փարիզի «Խաղաղության 6-րդ համաժողովի» պանելային քննարկման ժամանակ՝ անդրադառնալով վերոհիշյալ երեք հիմնական սկզբունքներին։
«Սկզբունք համար 1. Հայաստանն ու Ադրբեջանը լիովին ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ հիմնվելով այն գիտակցության վրա, որ Հայաստանի տարածքը զբաղեցնում է 29,800 կմ2, իսկ Ադրբեջանինը՝ 86,600 կմ2 տարածք։
Սկզբունք համար 2. Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատում են իրենց անվերապահ հավատարմությունը 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին՝ որպես սահմանազատման քաղաքական շրջանակ: Ի գիտություն ձեզ, Ալմա-Աթայի հռչակագիրը ստորագրվել է Խորհրդային Միության 12 հանրապետությունների կողմից 1991թ. դեկտեմբերի 21-ին: Այդ հռչակագրով նախկին ԽՍՀՄ 12 հանրապետությունները, ներառյալ Ադրբեջանը և Հայաստանը, ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, ինքնիշխանությունը, գոյություն ունեցող վարչական սահմանների անձեռնմխելիությունը, հետևաբար Խորհրդային Միության հանրապետությունների միջև գոյություն ունեցող վարչական սահմանները դառնում են պետական սահմաններ։
Սկզբունք համար 3. Տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման ապագա տրանսպորտային կարգավորումները հարգելու են բոլոր երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքները»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հիշեցրեց, որ նշված սկզբունքների շուրջ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի հետ բանակցությունների ընթացքում, և այդ պայմանավորվածություններն արձանագրվեցին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարություններում՝ 2023 թվականի մայիսի 14-ի և հուլիսի 15-ի եռակողմ հանդիպումներից հետո։
«Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը նույնպես իրենց աջակցությունն են հայտնել այս սկզբունքներին, որն արտահայտված է Շառլ Միշելի, Օլաֆ Շոլցի, Էմանուել Մակրոնի և իմ կողմից ստորագրված Գրանադայի քառակողմ հայտարարության մեջ։ Եվ եթե Ադրբեջանը չմերժի այդ սկզբունքները, դա կնշանակի, որ առաջիկա ամիսներին Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը շատ իրատեսական է դառնում։ Ցավոք, Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվեց մասնակցել անցյալ ամիս Գրանադայում կայացած հնգակողմ հանդիպմանը։ Հոկտեմբերին Բրյուսելում նախատեսված եռակողմ հանդիպումը չկայացավ, և ես հաջորդ հանդիպման հրավեր չեմ ստացել Շառլ Միշելից։ Հուսով եմ, որ ԵՄ մեր գործընկերները հավատարիմ են իրենց պարտավորություններին»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:

Ереван надеется в ближайшие месяцы подписать мирный договор с Баку на основе трех брюссельских принципов: Пашинян
Армянская сторона надеется в ближайшие месяцы подписать мирный договор с Азербайджаном, основанный на трех принципах, согласованных на прошедших в Брюсселе переговорах. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе панельной дискуссии в рамках 6-го Парижского форума мира.
“Принцип №1: Армения и Азербайджан полностью признают территориальную целостность и суверенитет друг друга, исходя из понимания, что территория Армении занимает 29 800 км2, а Азербайджана - 86 600 км2.
Принцип №2: Армения и Азербайджан подтверждают свою безоговорочную приверженность Алма-Атинской декларации 1991 года в качестве политической основы демаркации границ. К вашему сведению, Алма-Атинская декларация была подписана 12 республиками Советского Союза 21 декабря 1991 года. Данной декларацией 12 республик бывшего СССР, включая Азербайджан и Армению, признают территориальную целостность, суверенитет друг друга, нерушимость существующих административных границ, следовательно, существующие административные границы между республиками Советского Союза становятся государственными границами.
Принцип №3: Будущие транспортные регулирования для разблокирования транспортных и экономических связей в регионе будут уважать принципы суверенитета, юрисдикции, взаимности и равенства всех стран”, - уточнил Пашинян.
Премьер-министр напомнил, что договоренность по указанным принципам была достигнута в ходе переговоров с президентом Азербайджана в Брюсселе, и эти договоренности были зафиксированы в заявлениях председателя Европейского совета Шарля Мишеля после трехсторонних встреч 14 мая и 15 июля 2023 года.
“Президент Франции Эммануэль Макрон и канцлер Германии Олаф Шольц также выразили свою поддержку этим принципам, и это отражено в принятом в Гранаде четырехстороннем заявлении, подписанном Шарлем Мишелем, Олафом Шольцем, Эммануэлем Макроном и мной. И если Азербайджан не откажется от этих принципов, это будет означать, что подписание мирного договора с Азербайджаном в ближайшие месяцы станет вполне реальным. К сожалению, президент Азербайджана отказался участвовать в пятисторонней встрече, состоявшейся в Гранаде в прошлом месяце. Запланированная трехсторонняя встреча в Брюсселе в октябре не состоялась, и я не получал от Шарля Мишеля приглашения на следующую встречу. Надеюсь, что наши партнеры из ЕС верны своим обязательствам”, - сказал премьер-министр Армении.