ԱՄՆ-ն հարված է հասցրել Սիրիայում ռազմական օբյեկտի․ սիրիացի և ամերիկացի զինվորականների միջև բախումներ են տեղի ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սիրիայի Դեյր էս Զորի նահանգում ամերիկյան ուժերի և Սիրիայի բանակի միջև բախումներ են տեղի ունեցել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Mayadeen պարբերականը։
Լրատվամիջոցի աղբյուրը հաստատել է, որ նոյեմբերի 9-ի վաղ առավոտյան Եփրատի արևելքում ամերիկյան ուժերը և նրանց աջակցությունը վայելող «Սիրիայի դեմոկրատական ուժեր» քրդական խմբավորումը բախումների են բռնվել Սիրիայի բանակի և նրան աջակցող աշխարհազորայինների հետ։
Ըստ աղբյուրի՝ բախումների ընթացքում օգտագործվել են տարբեր տեսակի զենքեր, այդ թվում՝ ծանր հրետանի և հրթիռներ։
Բախումները սկսվել են այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն հարված է հասցրել Դեյր էս Զորի արևելյան հատվածներին։ Այս հարվածների մասին նաև հայտարարել է Պենտագոնը՝ նշելով, որ այնտեղ գտնվում է օբյեկտ, որն, իբր, օգտագործվում է Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) Ղոդս ուժերի կողմից։
«Այսօր (խմբ․՝ նոյեմբերի 8-ին) նախագահ Բայդենի ցուցումով ԱՄՆ ռազմական ուժերը ինքնապաշտպանական հարված են հասցրել Սիրիայի արևելքում գտնվող օբյեկտին, որն օգտագործվում է Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) և դրա հետ կապված խմբավորումների կողմից: Այս հարվածը հասցվել է ամերիկյան երկու F-15 կործանիչների կողմից զենքի պահման օբյեկտի վրա: Ինքնապաշտպանության այս ճշգրիտ հարվածը պատասխան է Իրաքում և Սիրիայում ԱՄՆ անձնակազմի դեմ ԻՀՊԿ-ի Ղոդս ուժերի հետ կապված խմբավորումների կողմից իրականացված մի շարք հարձակումների», - հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է անհրաժեշտ լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկել իր մարդկանց և օբյեկտները պաշտպանելու համար:
Ըստ AFP գործակալության՝ այս հարձակման հետևանքով 10 մարդ է զոհվել։
Ավելի ուշ Al Mayadeen-ի մեկ այլ աղբյուր հայտնել է, որ Դեյր էս Զորից արևելք գտնվող «Կոնիկո» գազի հանքավայրի մոտ գտնվող ամերիկյան ավիաբազան հրթիռների և անօդաչուների հարձակման է ենթարկվել։ Իսկ «ալ Օմար» նավթահանքի մոտ գտնվող ամերիկյան ռազմաբազայի վրա 6, այնուհետև 15 հրթիռ է արձակվել՝ ի պատասխան ամերիկյան հարձակման։

США нанесли удар по военному объекту в Сирии: идут столкновения между сирийскими и американскими военными
В сирийской провинции Дейр-эз-Зор идут столкновения между американскими и сирийскими военными. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает телеканал Al Mayadeen, со ссылкой на свой источник.
Источник сообщил, что ранним утром 9 ноября на территории восточнее реки Евфрат американские войска и союзная им курдская группировка «Сирийские демократические силы» столкнулись с сирийской армией и поддерживающими ее ополченцами.
По данным источника, в ходе столкновений применялись различные виды вооружения, в том числе тяжелая артиллерия и ракеты.
Столкновения начались после того, как США нанесли удар по восточной части Дейр-эз-Зора. В Пентагоне также заявили об этих ударах, отметив, что там находится объект, который предположительно используется силами иранского Корпуса стражей исламской революции (КСИР).
«Сегодня (8 ноября: ред.) по указанию президента Байдена вооруженные силы США нанесли в порядке самообороны удар по объекту на востоке Сирии, используемому иранским Корпусом стражей исламской революции и аффилированными группами. Высокоточный удар нанесли два истребителя-бомбардировщика F-15. Это вторая операция, проведенная Соединенными Штатами в ответ на обстрелы американских войск и баз в Ираке и Сирии», - заявил министр обороны США Ллойд Остин, добавив, что США готовы предпринять любые необходимые дополнительные шаги для защиты своих людей и своих объектов.
В результате удара погибли 10 человек.
Позже другой источник Al Mayadeen сообщил, что американская авиабаза вблизи газового месторождения Конико к востоку от Дейр-эз-Зора подверглась атаке ракет и беспилотников. 15 ракет были выпущены по американской военной базе вблизи нефтяного месторождения аль-Омар в ответ на американскую атаку.