ԵՄ-ն Հայաստանի հետ ավելի ամուր և ավելի խորը հարաբերություններ է ակնկալում․ Բերբոք
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիությունը Հայաստանի հետ ավելի ամուր և ավելի խորը հարաբերություններ է ակնկալում։ Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո կայացած ասուլիսինասաց Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքը՝ մեկնաբանելով Եվրոպական խորհրդարանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, որ Հայաստանը պատրաստ է խորացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ այնքան, որքան ԵՄ-ն դրան պատրաստ կլինի։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ու Գերմանիան այս ուղղությամբ մտքեր են փոխանակում և համագործակցության մեծ հնարավորություններ կան:
«Մենք սերտ փոխանակում ենք մեր մտքերը, մեր գաղափարները և համագործակցության շատ ավելի մեծ հնարավորություններ կան։ Այս բարդ աշխարհաքաղաքական ժամանակներում որոշիչ է, որպեսզի խաղաղության պայմանագիր կնքվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, որը կհանգեցնի տարածաշրջանում խաղաղությանը։ Այս իրավիճակում հատկապես տնտեսական հարաբերությունները կարող են էլ ավելի խորանալ»,- ասաց Բերբոքը՝ հավելելով, որ տարածաշրջանում անհրաժեշտ է խաղաղություն, որպեսզի խոշոր ներդրումների հոսք լինի, տնտեսությունը զարգանա, ինչը նաև խթան կհանդիսանա վիզային ռեժիմի դյուրացմանը։

Европейский союз ожидает более крепких и глубоких отношений с Арменией: глава МИД Германии
Европейский союз ожидает более крепких и глубоких отношений с Арменией. Как сообщает Арменпресс, на состоявшейся в Ереване пресс-конференции по итогам встречи с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном об этом заявила министр иностранных дел Германии Анналена Бербок, комментируя заявление премьер-министра Никола Пашиняна в Европарламенте о том, что Армения готова углублять отношения с ЕС настолько, насколько к этому готов ЕС.
По ее словам, Армения и Германия обмениваются идеями в этом направлении и существуют большие возможности для сотрудничества.
“Мы тесно обмениваемся мыслями, идеями, и существует больше возможностей для сотрудничества. В эти трудные геополитические времена крайне важно заключить мирный договор между Арменией и Азербайджаном, который приведет к миру в регионе. В этой ситуации особенно экономические отношения могут быть углублены еще больше”, - сказала Бербок, добавив, что в регионе необходим мир, чтобы был приток крупных инвестиций, развивалась экономика, что также будет стимулом для упрощения визового режима.