Լուրջ մտավախություն կա, որ այսօր էլ Ադրբեջանը տարածքային պահանջներ ունի Հայաստանի նկատմամբ․ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն այսօր է լուրջ մտավախություններ ունի, որ Ադրբեջանի կողմից դեռ կան հավակնություններ ու տարածքային պահանջներ։ Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին Երևանում Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքի հետ հանդիպումից հետո կայացած ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նախարարը հիշեցրեց, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում Ադրբեջանը մի քանի անգամ ներխուժել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք։
«Ցավոք, այսօր էլ առկա են լուրջ մտավախություններ, որ հարևան երկրների, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի կողմից դեռ կան հավակնություններ, տարածքային պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ։ Կան նաև որոշակի վերապահումներ ՀՀ ինքնիշխանության նկատմամբ, մասնավորապես, երբ խոսքը, օրինակ, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների մասին է։ Այնպես որ, այդ մտավախությունները դեռ այսօր էլ կան»,- ասաց Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի հետ սահմանային խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ էլ աշխատում են, սակայն հստակ լուծում դեռ չկա:
«Կարգավորման գործընթաց է գնում, երբեմն թվում է՝ մոտ ենք հանգուցալուծմանը, երբեմն էլ տեսնում ենք, որ նոր խոչընդոտներ են ի հայտ գալիս»,- նշեց Միրզոյանը։

YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS.There are serious concerns that today Azerbaijan still has ambitions and territorial claims against Armenia.
Armenia's Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated at a joint press conference Friday in Yerevan with Annalena Baerbock, Federal Minister for Foreign Affairs of Germany.
The minister recalled that over the past three years, Azerbaijan has invaded the sovereign territory of the Republic of Armenia several times.
“Unfortunately, even today there are serious concerns that neighboring countries, in particular Azerbaijan, still have territorial claims against Armenia. There are also certain reservations regarding the sovereignty of Armenia, especially when it comes, for example, to regional infrastructures. So these fears still exist today,” Mirzoyan said.
He mentioned that work is underway to resolve border problems with Azerbaijan, but there is no clear solution yet.
“The settlement process is underway, sometimes it seems that we are close to a solution, and sometimes we see that new obstacles arise,” Mirzoyan said.