Միշուստինը հայտարարել է ընթացիկ տարում Ռուսաստանի ՀՆԱ-ի աճի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության նախնական գնահատականի համաձայն՝ այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին երկրի ՀՆԱ-ն աճել է 2,8 տոկոսով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Lenta.ru»-ն, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
Վարչապետը նշել է, որ Ռուսաստանի տնտեսության աճ է սպասվում նաև տարեվերջին, իսկ սեպտեմբերին ՀՆԱ-ն աճել է գրեթե երկու անգամ ավելի, քան ինը ամսում։ Տարեկան կտրվածքով այդ ցուցանիշը ավելի քան հինգ տոկոս էր։
Միշուստինը նշել է, որ 2023 թվականի կեսերին տնտեսությունը գրեթե ամբողջությամբ վերականգնվել է, և պարզաբանել է, որ որոշակի անկում դեռևս նկատվում է նավթի և գազի ոլորտում, որտեղ արտահանման ուղիները զարգանում էին տասնամյակներ շարունակ, և ավելի շատ ժամանակ է պահանջվում մատակարարումները վերահղելու և նորերի հետ բանակցություններ վարելու՝ նոր շուկաներ և գնորդներ գտնելու համար։
Փորձագետները Ռուսաստանի տնտեսության ընդհանուր աճի տեմպերը կանխատեսում են 2,5 տոկոս։ Սեպտեմբերին դաշնային բյուջեի ձևավորման վերաբերյալ հանդիպման ժամանակ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 2023 թվականի վերջին սպասվող ՀՆԱ-ի աճը գնահատել էր 2,5-2,8 տոկոս:

Russia's GDP increases by 2.8% in 9 months — PM Mishustin
YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS.Russia's GDP has grown by 2.8% over the nine months of this year, Russian Prime Minister Mikhail Mishustin said at a meeting on economic issues, Tass informs.
"The period of adaptation to external challenges has largely passed, and by the end of this year we expect the Russian economy to grow. Based on the results of nine months, the increase in gross domestic product was 2.8% - this is a preliminary estimate of the Economic Development Ministry," the Russian PM said.
According to him, in September, GDP was twice as high - more than 5% in annual terms.
"By the middle of the year, the economy had almost completely recovered to pre-crisis level," Mishustin stressed.
But he noted that there is still some decline in the oil and gas sector.
He also drew attention to the fact that domestic production and the creation of a supply economy contribute to the overall dynamics of GDP growth.