Ֆրանսիան առաջարկել է ստեղծել անկախ մարմին, որը կվերահսկի ԵՄ-ում կոռուպցիան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի իշխանությունները հանդես են եկել ԵՄ-ում կոռուպցիայի ու շահերի բախման մոնիտորինգի համար անկախ մարմնի ստեղծման օգտին։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Լորանս Բունը կոչ են արել ԵՄ երկրներին աջակցել անկախ վերահսկող մարմնի ստեղծման ծրագրին, որը կվերահսկի ԵՄ պաշտոնյաների եկամուտները: Ֆրանսիական իշխանությունների կարծիքով՝ այս մեխանիզմն ավելի արդյունավետ կլինի, քան ԵՀ-ի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի առաջարկած էթիկայի հանձնաժողովը։
«Հանձնաժողովի առաջարկը սկիզբ է, բայց ես կարծում եմ, որ մենք կարող ենք և պետք է շատ ավելի հավակնոտ լինենք: Մի քանի կոռուպցիոն սկանդալների ցնցումից հետո մենք պետք է վերականգնենք քաղաքացիների վստահությունը իրենց ինստիտուտների նկատմամբ»,- ասել է Լորանս Բունը:

Франция предложила создать независимый орган контроля за коррупцией в ЕС
Власти Франции выступают за создание независимого органа контроля за коррупцией и конфликтом интересов в ЕС. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом пишет газета Politico.
По данным газеты, президент Франции Эммануэль Макрон и французский госсекретарь по делам Европы при МИД Лоранс Бун призывают страны ЕС поддержать план по созданию независимого надзорного органа, который бы отслеживал доходы чиновников ЕС. По мнению французских властей, этот механизм будет более эффективным, чем комитет по этике, предложенный главой ЕК Урсулой фон дер Ляйен.
"Предложение Еврокомиссии — это начало, но я думаю, что мы можем и должны быть гораздо более амбициозными. После шока, вызванного несколькими коррупционными скандалами… нам необходимо восстановить доверие граждан к своим институтам", — заявила газете Лоранс Бун.