Մարտահրավերների հաղթահարման ճանապարհին Բելգիան կանգնած է Հայաստանի կողքին. Բելգիայի Սենատի նախագահը՝ Հակոբ Արշակյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը Միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով գտնվում է Լուանդայում: Պատվիրակության կազմում են նաև պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանը և Արսեն Թորոսյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, միջխորհրդարանական միության 147-րդ վեհաժողովի շրջանակում Հակոբ Արշակյանը հանդիպել է Բելգիայի Սենատի նախագահ Ստեֆանի Դ'Օզի հետ:
«ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից ռազմական հարձակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, որը հանգեցրել է ԼՂ հայ բնակչության էթնիկ զտման:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ տարվող ագրեսիվ քաղաքականությանը, որի հետևանքով օկուպացվել է Հայաստանի շուրջ 150 քառակուսի կմ տարածք:
Հակոբ Արշակյանը շնորհակալություն է հայտնել Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից 2021 թվականի մայիսի 27-ին ընդունված «Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի վերաբերյալ՝ ի կատարումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին հայտարարության» բանաձևի համար:
ԱԺ փոխխոսնակը նաև երախտագիտություն է հայտնել բելգիացի բժիշկներին՝ սեպտեմբերի 25-ին Լեռնային Ղարաբաղում վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած խոշոր պայթյունի հետևանքով այրված քաղաքացիներին ցուցաբերած օգնության, ինչպես նաև մի շարք քաղաքացիների բուժումը Բելգիայում կազմակերպելու համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Բելգիայի Սենատի նախագահ Ստեֆանի Դ'Օզը նշել է, որ բոլոր մարտահրավերների հաղթահարման ճանապարհին Բելգիան կանգնած է Հայաստանի կողքին, և դրա մասին են վկայում Բելգիայի Սենատի կողմից ընդունված երեք հայտարարությունները, ինչպես նաև տարվող աշխատանքները չորրորդ հայտարարության վրա, որը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության պահպանմանը:
Համացանցում փորձում են Ոստիկանության անունից գումարներ շորթել. ՆԳՆ-ն զգուշացնում է
Թբիլիսին և Երևանն աջակցում են միմյանց տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը․ Վրաստանի ԱԳ նախարար
«Ոսկե ծիրան»-ը՝ կամուրջ Հայաստանի և աշխարհի միջև. սպասված կինոփառատոնը Երևան կբերի հաղթանակած ֆիլմեր ու ականավոր հյուրերի
Ռուսաստանը շարունակում է Հայաստանին դաշնակից համարել. Օվերչուկ
Լիզինգի պետական աջակցության ծրագրով ֆերմերներն այս տարի ձեռք են բերել շուրջ 410 գյուղտեխնիկա
ԱՍՀ նախարարությունը Տելեգրամ հարթակում գործարկում է «114 տեղեկատու»-ն՝ ԼՂ-ից տեղահանվածների համար
Ալեն Սիմոնյանն այցելել է Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոն
Խաղաղության օրակարգի առաջմղման գործում մեծ է եվրոպական ընտանիքի դերը. ԱԺ պատգամավորի ելույթը՝ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում

Бельгия поддерживает Армению на пути преодоления вызовов: глава Сената Бельгии на встрече с вице-спикером НС Армении
Делегация во главе с вице-спикером Национального Собрания Армении Акопом Аршакяном находится в Луанде для участия в 147-й Ассамблее Межпарламентского союза. В состав делегации также входят депутаты Цовинар Варданян и Арсен Торосян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, на полях 147-й Ассамблеи Межпарламентского союза Акоп Аршакян встретился с председателем Сената Бельгии Стефани Д'Оз.
Вице-спикер НС Армении представил ситуацию, которая сложилась в результате военного нападения Азербайджана на Нагорный Карабах 19 сентября, которое привело к этническим чисткам армянского населения Нагорного Карабаха.
Была затронута проводимая Азербайджаном против территориальной целостности Армении агрессивная политика, в результате которой было оккупировано около 150 квадратных километров территории Армении.
Акоп Аршакян выразил благодарность за принятую Палатой представителей Бельгии 27 мая 2021 года резолюцию «О возвращении армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в плену в Азербайджане, во исполнение Заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года».
Вице-спикер Национального Собрания Армении также выразил благодарность бельгийским врачам за помощь, оказанную гражданам, получившим ожоги в результате сильного взрыва на складе топлива в Нагорном Карабахе 25 сентября, а также за организацию лечения ряда граждан в Бельгии.
Председатель Сената Бельгии Стефани Д'Оз отметила, что Бельгия поддерживает Армению на пути преодоления всех вызовов, о чем свидетельствуют три заявления, принятые Сенатом Бельгии, а также продолжающаяся работа над четвертым заявлением, которое касается сохранения культурного наследия Нагорного Карабаха.