ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումն ուղղված էր Սաուդյան Արաբիայի և Իսրայելի միջև հարաբերությունների խաթարմանը. Բայդեն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման հարձակումը Իսրայելի վրա նպատակ ուներ խափանել Իսրայելի և Սաուդյան Արաբիայի միջև հարաբերությունների հնարավոր կարգավորումը, որին ձգտում էր Էր Ռիադը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում «Ռոյթերս»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունը:
«Նրանք գիտեին, որ ես պատրաստվում եմ հանդիպել սաուդցիների հետ: Սաուդցիները ցանկանում էին ճանաչել Իսրայելը»,- հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը՝ ելույթ ունենալով դրամահավաքի միջոցառման ժամանակ: Նա մանրամասներ է պատմել Իսրայելի և Սաուդյան Արաբիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման մասին համաձայնագիր կնքելու ԱՄՆ ջանքերի մասին, որը, ըստ ամենայնի, դադարեցվել էր հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո:
Այս նախաձեռնությունը Բայդենը փորձել է ակտիվորեն կյանքի կոչել վերջին ամիսներին՝ հաշվի առնելով այն բարդ հարաբերությունները, որոնք նա ունեցել է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի և Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամեդ բին Սալմանի հետ:

YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Palestinian Islamist group Hamas' Oct. 7 attack on Israel aimed to disrupt a potential normalization of ties between Israel and Saudi Arabia sought by Riyadh, U.S. President Joe Biden said on Friday, Reuters reports.
Biden suggested Saudi Arabia wanted to recognize Israel in the comments he made at a campaign fundraiser.
"One of the reasons Hamas moved on Israel ... they knew that I was about to sit down with the Saudis," Biden said.
"Guess what? The Saudis wanted to recognize Israel."
The potential normalization of relations with Saudi Arabia and other Arab states was a top priority for Secretary of State Antony Blinken during his June trip to Riyadh, although he acknowledged no progress should be expected imminently.