ԱՄՆ-ն և Իսրայելը քննարկում են Գազայում ժամանակավոր կառավարության ստեղծման հարցը․ Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պաշտոնյաները քննարկում են Գազայի հատվածում ՄԱԿ-ի աջակցությամբ և արաբական կառավարությունների մասնակցությամբ ժամանակավոր կառավարություն ստեղծելու հնարավորությունը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին։
Առայժմ քննարկումները վաղ փուլում են, և դրանց ընթացքը կախված կլինի նաև Իսրայելի բանակի ցամաքային գործողության արդյունքներից: Գաղափարի իրականացման համար անհրաժեշտ կլինի նաև տարածաշրջանի արաբական երկրների աջակցությունը, ինչը երաշխավորված չէ, հայտնում է գործակալությունը:
Իսրայելի իշխանության ներկայացուցիչներն ավելի վաղ բազմիցս ասել էին, որ չեն ծրագրում օկուպացնել Գազայի հատվածը, սակայն նշել էին, որ ՀԱՄԱՍ-ի կառավարման շարունակությունն անընդունելի է հոկտեմբերի 7-ին երկրի վրա հարձակումից հետո:

США и Израиль обсуждают создание временного правительства в Газе. Bloomberg
США иИзраиль начали обсуждать возможность создания временного правительства всекторе Газа при поддержке ООН. Временное правительство может быть создано ипри участии арабских государств.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает Bloomberg.
Обсуждения пока находятся наранней стадии ибудут зависеть отдальнейшего развития событий, втом числе результатов наземной операции Израиля. Bloomberg отмечает, что создание временного правительства всекторе Газа потребовалобы поддержки состороны арабских государств совсего региона, что негарантировано.
Израильские официальные лица неоднократно говорили, что вихпланах нет оккупации сектора Газа, ноотмечали, что продолжение правления ХАМАС неприемлемо после нападения 7октября, пишет Bloomberg.