Իսրայելի բանակը կստեղծի գրեթե 350 ինքնապաշտպանական ջոկատ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման՝ հոկտեմբերի 7-ի հարձակումից հետո Իսրայելի զինված ուժերը ծրագրում են ստեղծել 347 տեղական ինքնապաշտպանական ջոկատներ քաղաքներում, ավաններում և գյուղերում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yedioth Ahronoth պարբերականը։
Հաղորդվում է, որ Իսրայելի բնակիչները զանգվածաբար գրանցվում են նոր կազմավորումներում։ Այդ ջոկատները կլինեն Իսրայելի պաշտպանության բանակի կառուցվածքում և կենթարկվեն թիկունքի հրամանատարությանը։ Կամավորներն ստանում են անհրաժեշտ հանդերձանք և հրազեն, ինչպես նաև անցնում են հատուկ պատրաստություն։
Ինչպես նշում է պարբերականը, նախկինում ինքնապաշտպանական ջոկատներ ստեղծվում էին միայն սահմանային գոտում, սակայն պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման հարձակումից հետո այդ նախաձեռնությանը միացել են նաև երկրի մյուս շրջանների բնակավայրերը։ Վերջին շաբաթվա ընթացքում նման կազմավորումներ են ստեղծվել 15-ից ավելի բնակավայրերում։
Կամավորների թվում կան բանակում ծառայության փորձ ունեցողներ և պաշտոնաթող ոստիկաններ։ Ենթադրվում է, որ նոր կազմավորումները կօգնեն ոստիկանությանը և Իսրայելի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներին։
Ավելի վաղ Իսրայելի ոստիկանությունն ու պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էին, որ սկսելու են զինել կամավորական կազմավորումները։ Կամավորների ընդհանուր թիվը պետք է լինի 13 200:

YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. Israel plans to establish 347 new “alert squads” in the coming weeks to reinforce its security forces after the October 7 Hamas attacks, the Israeli Yedioth Ahronoth newspaper reported.
The ‘alert squads’ are a type of militia forces consisting of volunteers who sign up for service to protect their communities.
Alert squads, which were initially established only in cities situated on or in close proximity to Israel's borders have recently expanded to other cities throughout the country, with efforts undergoing to establish 347 new squads in the coming weeks, according to the newspaper.
The alert squad, which serves as a special force under the command of the IDF Home Front Command, began its operation as a reinforcement for security forces, while also working with the police. The armed volunteers patrol the area and contribute to the residents’ personal security, while coordinating with a municipal security center that receives reports about incidents from the local community. Many civilians across Israel were recruited to the IDF Home Front Command, received firearms, and began training and patrols, Yedioth Ahronoth reported.