Իսրայելի բանակը կստեղծի գրեթե 350 ինքնապաշտպանական ջոկատ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման՝ հոկտեմբերի 7-ի հարձակումից հետո Իսրայելի զինված ուժերը ծրագրում են ստեղծել 347 տեղական ինքնապաշտպանական ջոկատներ քաղաքներում, ավաններում և գյուղերում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yedioth Ahronoth պարբերականը։
Հաղորդվում է, որ Իսրայելի բնակիչները զանգվածաբար գրանցվում են նոր կազմավորումներում։ Այդ ջոկատները կլինեն Իսրայելի պաշտպանության բանակի կառուցվածքում և կենթարկվեն թիկունքի հրամանատարությանը։ Կամավորներն ստանում են անհրաժեշտ հանդերձանք և հրազեն, ինչպես նաև անցնում են հատուկ պատրաստություն։
Ինչպես նշում է պարբերականը, նախկինում ինքնապաշտպանական ջոկատներ ստեղծվում էին միայն սահմանային գոտում, սակայն պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման հարձակումից հետո այդ նախաձեռնությանը միացել են նաև երկրի մյուս շրջանների բնակավայրերը։ Վերջին շաբաթվա ընթացքում նման կազմավորումներ են ստեղծվել 15-ից ավելի բնակավայրերում։
Կամավորների թվում կան բանակում ծառայության փորձ ունեցողներ և պաշտոնաթող ոստիկաններ։ Ենթադրվում է, որ նոր կազմավորումները կօգնեն ոստիկանությանը և Իսրայելի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներին։
Ավելի վաղ Իսրայելի ոստիկանությունն ու պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էին, որ սկսելու են զինել կամավորական կազմավորումները։ Կամավորների ընդհանուր թիվը պետք է լինի 13 200:

Армия Израиля создаст почти 350 отрядов самообороны
После нападения радикального палестинского движения ХАМАС 7 октября израильские вооруженные силы намерены создать 347 местных отрядов самообороны в городах, поселках и деревнях. Об этом, как передает «Арменпресс», сообщила газета «Yedioth Ahronoth».
Жители Израиля массово записываются в новые формирования. Эти подразделения войдут в состав Армии обороны Израиля и будут находиться под командованием тыла. Добровольцы получают необходимое оборудование и огнестрельное оружие и проходят специальную подготовку.
Как отмечает издание, ранее отряды самообороны создавались лишь в приграничной зоне, однако после нападения ХАМАС к инициативе присоединились населенные пункты и других регионов страны. За прошедшую неделю подобные формирования были созданы более чем в 15 населенных пунктах.
Среди добровольцев люди с опытом службы в армии и полицейские в отставке. Предполагается, что новые формирования окажут помощь полиции и подразделениям ЦАХАЛа.
Ранее израильская полиция и Минобороны заявили, что начнут вооружать добровольческие отряды. Общее количество добровольцев должно составить 13 200 человек.