Գազայի հիվանդանոցում առնվազն 500 մարդու կյանք խլած պայթյունի համար Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ը մեղադրել են մեկը մյուսին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գազայի հիվանդանոցներից մեկում հոկտեմբերի 17-ին տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով առնվազն 500 մարդ է զոհվել։ Հիվանդանոցում գտնվում էին ինչպես բազմաթիվ վիրավորներ, այնպես էլ տեղահանված պաղեստինցիներ։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press-ի հրապարակումը։
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը և Իսրայելը տեղի ունեցածի համար մեղադրել են մեկը մյուսին։
ՀԱՄԱՍ-ը ալ-Ահլի հիվանդանոցում որոտացած պայթյունն անվանել է «սարսափելի կոտորած»՝ նշելով, որ այն տեղի է ունեցել իսրայելական հարվածի հետևանքով։
Իր հերթին Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) մեղադրել է «Պաղեստինյան իսլամական ջիհադ» կազմակերպությանը, որը մասնակցել է ՀԱՄԱՍ-ի կողմից Իսրայելի վրա հարձակմանը։ ԻՊԲ-ին նշել է, որ ջիհադի զինյալները հրթիռներ են արձակել հիվանդանոցի մերձակայքում, և որ տվյալ կազմակերպության պատասխանատվությունը հաստատել են «տարբեր աղբյուրների հետախուզական տվյալները»։ Իսրայելական կողմը նաև նշել է, որ հոկտեմբերի 7-ին պատերազմի սկսվելուց ի վեր զինյալ խմբերի կողմից Իսրայելի ուղղությամբ արձակված 450 հրթիռ ընկել է հենց Գազայի տարածքում։
«Պաղեստինյան իսլամական ջիհադ»-ը հերքել է այս հայտարարությունները՝ Իսրայելին մեղադրելով այն բանում, որ երկիրը «փորձում է խուսափել իր կողմից իրականացված դաժան կոտորածի պատասխանատվությունից»։ Կազմակերպությունը մատնանշել է այն փաստը, որ Իսրայելը կարգադրել էր տարհանել մարդկանց ալ-Ահլի հիվանդանոցից։
Նախքան հիվանդանոցում տեղի ունեցած պայթյունը Գազայի առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր իսրայելական հարվածներից շուրջ 2800 զոհի և 9700 վիրավորի մասին։ Եվս 1200 մարդ, ըստ գերատեսչության, կարող է մնացած լինել փլվածքների տակ։
Իսրայելը հայտնել է ավելի քան 1400 զոհի մասին․ նրանց մեծ մասը քաղաքացիական անձինք են, որոնք սպանվել են հոկտեմբերի 7-ի հարձակման ժամանակ։ Գրեթե 200 մարդ գերեվարվել է ՀԱՄԱՍ-ի կողմից։

After blast kills hundreds at Gaza hospital, Hamas and Israel trade blame
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. A massive blast rocked a Gaza City hospital packed with wounded and other Palestinians seeking shelter Tuesday, killing hundreds of people, The Associated Press reported citing the Hamas-run Health Ministry. Hamas blamed an Israeli airstrike, while the Israeli military blamed a rocket misfired by other Palestinian militants.
At least 500 people were killed, the ministry said.
Hamas called Tuesday’s hospital blast “a horrific massacre,” saying it was caused by an Israeli strike.
The Israeli military blamed Islamic Jihad, a smaller, more radical Palestinian militant group that often works with Hamas. The military said Islamic Jihad militants had fired a barrage of rockets near the hospital and that “intelligence from multiple sources” indicated the group was responsible.
Since the war began, the military said in a statement that roughly 450 rockets fired at Israel by militant groups had landed in Gaza, “endangering and harming the lives of Gazan residents.”
Islamic Jihad dismissed those claims, accusing Israel of “trying hard to evade responsibility for the brutal massacre it committed.”
Before the al-Alhi Hospital deaths, Israeli strikes on Gaza killed at least 2,778 people and wounded 9,700, according to the Gaza Health Ministry, and nearly two-thirds of those killed were children. Another 1,200 people across Gaza arebelieved to be buried under the rubble, alive or dead, health authorities said.
More than 1,400 people in Israel have been killed, mostly civilians who were slain in Hamas’ Oct. 7 attack. The assault also resulted in some 200 being taken captive into Gaza.