Գազայի հիվանդանոցում առնվազն 500 մարդու կյանք խլած պայթյունի համար Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ը մեղադրել են մեկը մյուսին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գազայի հիվանդանոցներից մեկում հոկտեմբերի 17-ին տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով առնվազն 500 մարդ է զոհվել։ Հիվանդանոցում գտնվում էին ինչպես բազմաթիվ վիրավորներ, այնպես էլ տեղահանված պաղեստինցիներ։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press-ի հրապարակումը։
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը և Իսրայելը տեղի ունեցածի համար մեղադրել են մեկը մյուսին։
ՀԱՄԱՍ-ը ալ-Ահլի հիվանդանոցում որոտացած պայթյունն անվանել է «սարսափելի կոտորած»՝ նշելով, որ այն տեղի է ունեցել իսրայելական հարվածի հետևանքով։
Իր հերթին Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) մեղադրել է «Պաղեստինյան իսլամական ջիհադ» կազմակերպությանը, որը մասնակցել է ՀԱՄԱՍ-ի կողմից Իսրայելի վրա հարձակմանը։ ԻՊԲ-ին նշել է, որ ջիհադի զինյալները հրթիռներ են արձակել հիվանդանոցի մերձակայքում, և որ տվյալ կազմակերպության պատասխանատվությունը հաստատել են «տարբեր աղբյուրների հետախուզական տվյալները»։ Իսրայելական կողմը նաև նշել է, որ հոկտեմբերի 7-ին պատերազմի սկսվելուց ի վեր զինյալ խմբերի կողմից Իսրայելի ուղղությամբ արձակված 450 հրթիռ ընկել է հենց Գազայի տարածքում։
«Պաղեստինյան իսլամական ջիհադ»-ը հերքել է այս հայտարարությունները՝ Իսրայելին մեղադրելով այն բանում, որ երկիրը «փորձում է խուսափել իր կողմից իրականացված դաժան կոտորածի պատասխանատվությունից»։ Կազմակերպությունը մատնանշել է այն փաստը, որ Իսրայելը կարգադրել էր տարհանել մարդկանց ալ-Ահլի հիվանդանոցից։
Նախքան հիվանդանոցում տեղի ունեցած պայթյունը Գազայի առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր իսրայելական հարվածներից շուրջ 2800 զոհի և 9700 վիրավորի մասին։ Եվս 1200 մարդ, ըստ գերատեսչության, կարող է մնացած լինել փլվածքների տակ։
Իսրայելը հայտնել է ավելի քան 1400 զոհի մասին․ նրանց մեծ մասը քաղաքացիական անձինք են, որոնք սպանվել են հոկտեմբերի 7-ի հարձակման ժամանակ։ Գրեթե 200 մարդ գերեվարվել է ՀԱՄԱՍ-ի կողմից։

Израиль и ХАМАС обвиняют друг друга во взрыве в больнице Газы, в результате которого погибли почти 500 человек
По меньшей мере, 500 человек погибли в результате взрыва, произошедшего 17 октября в одной из больниц сектора Газа. В больнице находилось много раненых и перемещенных палестинцев. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на Associated Press.
Палестинское радикальное движение ХАМАС и Израиль обвиняют друг друга в инциденте.
Взрыв в больнице «Аль-Ахли» ХАМАС назвал «ужасной резней», заявив, что он произошел в результате удара Израиля.
В свою очередь Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) обвинила организацию «Палестинский исламский джихад», которая участвовала в нападении на Израиль со стороны ХАМАС. В АОИ заявили, что боевики-джихадисты обстреляли ракетами окрестности больницы, данные разведки из различных источников подтвердили ответственность джихада. Израильская сторона также отметила, что с начала войны 7 октября 450 ракет, выпущенных вооруженными группировками в направлении Израиля, упали в Газе.
«Палестинский исламский джихад» опроверг эти заявления, обвинив Израиль в том, что страна «пытается уйти от ответственности за устроенную им ужасную резню». Исламский джихад указал и на то, что Израиль рекомендовал эвакуировать людей из больницы.
До взрыва в больнице Министерство здравоохранения Газы сообщало о 2800 погибших и 9700 раненых в результате израильских ударов. По данным ведомства, под завалами могут оставаться еще 1200 человек.
Израиль сообщил о более чем 1400 жертвах, большинство из них - мирные жители, погибшие во время теракта 7 октября. ХАМАС захватил в плен почти 200 человек.