10 տարվա դադարից հետո Երևանում անցկացվել է «Հայկի նետեր» նետաձգության միջազգային մրցաշարը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հոկտեմբերի 10-16-ն անցկացվել է «Հայկի նետեր» նետաձգության միջազգային մրցաշարը, որին տարբեր տարիքային խմբերում Հայաստանից, Վրաստանից, Ղազախստանից և Արաբական Միացյալ էմիրություններից շուրջ 80 մարզիկ է մասնակցել:
Մրցաշարին հետևել է նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`«Հայկի նետեր» միջազգային մրցաշարն անցկացվել է 4 տարիքային խմբերում: Մինչև 12 տարեկան մարզիկները մասնակցել են 18 մետր, մինչև 16 տարեկան մարզիկները՝ 40 մետր, մինչև 20 տարեկան մարզիկները՝ 60 մետր, իսկ 21 տարեկանից բարձր մարզիկները՝ 70 մետր մրցաձևերում:
Մեծահասակաների 70 մետր մրցաձևում հաղթողի կոչմանն արժանացել է Վասիլ Շահնազարյանը, արծաթե մեդալակիր է դարձել վրացի Ջավա Մաշեշվիլին, իսկ լավագույն եռյակը եզրափակել է Ամիր Սանդուևը Ղազախստանից: Աղջիկների անհատական պայքարում հաղթող է ճանաչվել Ղազախստանի ներկայացուցիչ Մաբինա Զոյիմավան, երկրորդ տեղը գրավել է Չիկո Բուտկարաձեն Վրաստանից, իսկ երրորդ տեղում Հայաստանի ներկայացուցիչ Արփի Վարդանյանն է:
Մեծահասակների շրջանում անցկացվել են նաև թիմային մրցումներ: 70 մետր մրցաձևի տղաների պայքարում հաղթողի կոչմանն արժանացել է «Երևան 1» թիմը, երկրորդ տեղը զբաղեցրել է «Երևան 2»-ը, իսկ լավագույն եռյակը եզրափակել է Ղազախստանի երկրորդ թիմը: Աղջիկների պայքարում թիմային առաջին տեղը զբաղեցրել է հայ և վրացի մարզիկներից կազմված թիմը, երկրորդ և երրորդ տեղերը գրավել են Ղազախստանի առաջին և երկրորդ թիմերը համապատասխանաբար:
Հայաստանի նետաձգության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Բորիս Վասիլյանի խոսքով՝ մրցաշարին Հայաստանի շուրջ 40 ներկայացուցիչ է մասնակցել. հայ մարզիկները հաջող մրցելույթներ են ունեցել և մրցանակային տեղեր զբաղեցրել, ինչը մարզչի գնահատմամբ՝ բավականին գոհացուցիչ է:
Ի դեպ, «Հայկի նետեր» միջազգային մրցաշարն անցկացվել է շուրջ 10 տարվա դադարից հետո:
«Սա մեր ավանդական մրցաշարերից է, բայց տասը տարի առաջ դադարեցրինք այն անցկացնել՝ մի շարք խնդիրների պատճառով: Ուրախ եմ, որ այս տարի հաջողվեց վերսկսել: Վստահ եմ՝ կշարունակենք ու տարեցտարի մրցաշարի աշխարհագրությունն ընդլայնելով՝ կունենանք ավելի մեծ թվով մասնակիցներ: Արդեն իսկ հետաքրքրությունը մեծ է»,-նշում է Բորիս Վասիլյանը:
Հայաստանում նետաձգությամբ զբաղվող շուրջ 80 երեխաներ կան, որոնք մարզումներն իրականացնում են Երևանում, Գյումրիում և Աշտարակում: Հավաքականի գլխավոր մարզչի խոսքով՝ առաջիկայում ևս մեկ մրցաշար կանցկացվի՝ արդեն տեղացի մարզիկների մասնակցությամբ:
Նշենք նաև, որ Հայաստանի նետաձգության հավաքականը նոյեմբերին, ամենայն հավանականությամբ, միջազգային մրցաշարի կմասնակցի Տաջիկստանում, իսկ դեկտեմբերին՝ Ռուսաստանում:

После 10-летнего перерыва в Ереване прошел Международный турнир по стрельбе из лука «Стрелы Айка»
С 10 по 16 октября в Ереване прошел международный турнир по стрельбе из лука «Стрелы Айка», в котором участвовали около 80 спортсменов из Армении, Грузии, Казахстана и Объединенных Арабских Эмиратов, выступающие в разных возрастных группах.
На соревнованиях присутствовал и заместитель министра ОНКС Карен Гилоян. Как передает «Арменпресс» турнир проводился в 4 возрастных группах. Спортсмены до 12 лет соревновались в стрельбе на расстоянии 18 метров, до 16 лет - 40 метров, до 20 лет - 60 метров и старше 21 года - 70 метров.
Звание победителя среди взрослых заслужил Васил Шахназарян, серебряную медаль получил Джава Машешвили из Грузии, тройку лидеров замкнул Амир Сандуев из Казахстана. В личном первенстве девушек победила представительница Казахстана Мабина Зоймава, второе место заняла Чико Буткарадзе из Грузии, а третье место - представительница Армении Арпи Варданян.
Среди взрослых был проведен и командный турнир. Звания победителя в стрельбе мужчин на расстоянии 70 метров удостоилась команда «Ереван 1», «Ереван 2» заняла второе место, тройку лидеров замкнула вторая команда Казахстана. В соревнованиях девушек первое общекомандное место заняла сборная армянских и грузинских спортсменок, второе и третье места заняли первая и вторая сборные Казахстана соответственно.
Борис Василян главный тренер сборной Армении по стрельбе из лука рассказал что, в турнире приняли участие около 40 представителей Армении. Армянские спортсмены успешно выступили и заняли призовые места, что, по мнению тренера, вполне удовлетворительно.
Кстати, Международный турнир по стрельбе из лука «Стрелы Айка» состоялся после почти 10-летнего перерыва.
«Это один из наших традиционных турниров, но десять лет назад мы прекратили его проведение из-за ряда проблем. Я рад, что в этом году мне удалось начать его снова. Я уверен, что с каждым годом мы будем продолжать и расширять географию турнира, у нас будет больше участников. Интерес уже есть», - заметил Борис Василян.
В Армении стрельбой из лука занимаются около 80 детей, которые тренируются в Ереване, Гюмри и Аштараке. По словам главного тренера команды, в ближайшее время пройдет еще один турнир с участием местных спортсменов.
Следует также отметить, что сборная Армении по стрельбе из лука, возможно, примет участие и в международных турнирах в Таджикистане в ноябре и в России в декабре.