Պուտինը երկօրյա այցով ժամանել է Պեկին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հրավերով ժամանել է Պեկին, որտեղ նշվում է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության 10-ամյակը։ Ռուսաստանի ղեկավարը Պեկինում կմնա երկու օր՝ հոկտեմբերի 17-ին և 18-ին։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
ՌԴ նախագահի աշխատանքային գրաֆիկը խիստ հագեցած է: Պուտին իր այցի առաջին օրը երկկողմ հանդիպումներ կունենա իր պաշտոնակիցների հետ, որոնք նույնպես մասնակցում են «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» երրորդ միջազգային համաժողովին։ Նախատեսվում են բանակցություններ Վիետնամի նախագահ Վո Վան Թունգի, Թաիլանդի Թագավորության վարչապետ Սեթթա Թավիսինի, Մոնղոլիայի նախագահ Ուխնաագին Խուրելսուխի և Լաոսի Ժողովրդական Դեմոկրատական ​​Հանրապետության նախագահ Թոնգլուն Սիսուլիտի հետ։
Բացի այդ, Ռուսաստանի ղեկավարը հոկտեմբերի 17-ին կմասնակցի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» համաժողովին մասնակցող պատվիրակությունների ղեկավարների հետ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի և նրա տիկնոջ՝ Պեն Լիյուանի պաշտոնական հանդիպման արարողությանը։
Համաժողովի հիմնական միջոցառումները տեղի կունենան հոկտեմբերի 18-ին Ժողովրդական ժողովների տանը` Տյանանմեն հրապարակում։ Պուտինը կմասնակցի դրա բացման արարողությանը։ Նաև հոկտեմբերի 18-ին տեղի կունենան ռուս-չինական բանակցություններ, ինչից հետո Պուտինը կշարունակի երկկողմ հանդիպումների շարքը համաժողովի շրջանակներում։ Նախատեսված է նրա զրույցը Պակիստանի անցումային կառավարության ղեկավար, վարչապետ Անվաար ուլ Հակ Կակարի հետ։
Չինաստանում այցի ավարտին Պուտինը կհանդիպի ռուսաստանցի լրագրողների հետ և կամփոփի ուղևորության արդյունքները:

Путин прибыл в Пекин с двухдневным визитом
Президент России Владимир Путин по приглашению председателя КНР Си Цзиньпина прибыл в Пекин, где отмечается 10-летие инициативы «Один пояс, один путь». Российский лидер пробудет в Пекине два дня, 17 и 18 октября. «Арменпресс» передает об этом со ссылкой на ТАСС.
График визита президента Российской Федерации очень насыщен. В первый день визита Путин проведет двусторонние встречи со своими коллегами, которые также принимают участие в III Международном форуме «Один пояс, один путь». Запланированы переговоры с президентом Вьетнама Во Ван Тхыонгом, премьер-министром Королевства Таиланд Сеттхой Тхависином, президентом Монголии Ухнаагийн Хурэлсухом и президентом Лаосской Народно-Демократической Республики Тхонглуном Сисулитом.
17 октября глава РФ примет участие в церемонии официальной встречи председателя КНР Си Цзиньпина и его супруги Пэн Лиюань с главами делегаций, участвующих в форуме.
Основные мероприятия форума состоятся 18 октября в Доме Народного собрания на площади Тяньаньмэнь. Путин примет участие в церемонии открытия форума. 18 октября состоятся российско-китайские переговоры, после которых Путин продолжит серию двусторонних встреч в рамках конференции. Запланирована его встреча с главой переходного правительства Пакистана, премьер-министром Анваром уль Хаком Какаром.