Բայդենը կայցելի Իսրայել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև շարունակվող ռազմական գործողությունների պայմաններում ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հոկտեմբերի 18-ին կայցելի Իսրայել։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է BBC-ի հրապարակումից։
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, որը հոկտեմբերի 16-ին, Իսրայել այցից 4 օր անց, դարձյալ վերադարձել էր այնտեղ, հայտարարել է, որ նախագահ Բայդենի այցի նպատակն է «վերահաստատել ԱՄՆ-ի համերաշխությունն Իսրայելի հետ»։
Ըստ Բլինքենի՝ Բայդենը նաև կաշխատի պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման կողմից պատանդ պահվող անձանց ազատ արձակելու ուղղությամբ։ Իսրայելի պաշտպանության բանակի հայտարարության համաձայն՝ պատանդների թիվը 199 է։
Բացի այդ, ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ Իսրայելի ղեկավարությունը Բայդենին կտեղեկացնի, թե ինչպես է իրականացնելու ռազմական գործողություններն այնպես, որպեսզի նվազեցնի քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի թիվը և թույլ տա հումանիտար մատակարարումների մուտքը Գազա այնպես, որ ՀԱՄԱՍ-ը դրանցից չօգտվի։
Բայդենի այցից մեկ օր առաջ չհայտարարված այցով Իսրայել է ժամանել նաև ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության հրամանատար գեներալ Մայքլ Կուրիլան։ Նա նշել է, որ իր այցի նպատակն է ապահովել, որ Իսրայելն ունենա պաշտպանվելու համար անհրաժեշտ ամեն բան։ Կուրիլան նշել է, որ կենտրոնացած է այն բանի վրա, որ կողմերը չընդլայնեն հակամարտությունը։
Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի ավելի քան 1500 զինյալներ ճեղքել էին անվտանգության պատնեշը և Գազայի հատվածից ներխուժել Իսրայել։ Իսրայելը պատերազմ է հայտարարել ՀԱՄԱՍ-ին և հարվածներ է հասցնում հարյուրավոր թիրախների։ Իսրայելը նաև Գազայի լիակատար պաշարում է սկսել՝ դադարեցնելով ջրի, էլեկտրաէներգիայի, վառելիքի, սննդի և այլ ապրանքների մուտքը։ Երկու կողմերում զոհերի թիվը գերազանցել է 4200-ը, վիրավորների թիվը գրեթե 11 000 է։

Джо Байден посетит Израиль
Президент США Джо Байден 18 октября посетит Израиль в связи с продолжающимися военными действиями между Израилем и ХАМАС. «Арменпресс» передает об этом со ссылкой на BBC.
Госсекретарь США Энтони Блинкен, вернувшийся в Израиль 16 октября, через 4 дня после своего визита, заявил, что цель визита президента Байдена - «продемонстрировать солидарность с израильтянами, ставшими жертвой самой кровопролитной в истории страны террористической атаки».
По словам Блинкена, Байден также будет добиваться освобождения лиц, взятых в заложники палестинским движением ХАМАС. По заявлению Армии обороны Израиля, число заложников составляет 199 человек.
За день до визита Байдена в Израиль с необъявленным визитом прибыл командующий Центральным командованием США генерал Майкл Курилла. Он отметил, что цель его визита – убедиться, что у Израиля есть все необходимое для обороны. Курилла отметил, что ориентирован на то, чтобы стороны не расширяли конфликт.
7 октября более 1500 боевиков ХАМАС прорвались через заграждение и вторглись на территорию Израиля из сектора Газа. Израиль объявил войну ХАМАС и наносит удары по множественным целям. Израиль также начал тотальную блокаду Газы, отрезав доступ к воде, электричеству, топливу, продуктам питания и к другим товарам первой необходимости. Число жертв с обеих сторон превысило 4200, число раненых - почти 11 000.