ԱՄՆ-ն և Վենեսուելան նախատեսում են պատժամիջոցները մեղմելու վերաբերյալ գործարքի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն և Վենեսուելան համաձայնության են եկել գործարքի շուրջ, որի համաձայն Միացյալ Նահանգները կթուլացնի պատժամիջոցները երկրի նավթային հատվածի նկատմամբ, իսկ Վենեսուելան 2024 թվականին միջազգային վերահսկվող նախագահական ընտրություններ կանցկացնի:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին գրում է Washington Post-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:
«ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը և Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի կառավարությունը համաձայնության են եկել գործարքի շուրջ, ըստ որի՝ ԱՄՆ-ը կթուլացնի պատժամիջոցները Վենեսուելայի նավթարդյունաբերության նկատմամբ, իսկ ավտորիտար պետությունը թույլ կտա հաջորդ տարի մրցակցային նախագահական ընտրություններ անցկացնել միջազգային վերահսկողության ներքո»,- ասվում է հոդվածում:
Թերթի տվյալներով՝ ԱՄՆ-ն մտադիր է պատժամիջոցների մասին հայտարարել այն բանից հետո, երբ Վենեսուելայի ներկայիս կառավարությունը համաձայնագիր ստորագրի ԱՄՆ-ի աջակցությունը վայելող ընդդիմության հետ՝ պարտավորվելու 2024 թվականին «ավելի ազատ» ընտրություններ անցկացնել։

YEREVAN, 16 OCTOBER, ARMENPRESS.The Biden administration and the government of Venezuelan President Nicolás Maduro have agreed to a deal in which the U.S. would ease sanctions on Venezuela’s oil industry and Venezuela would allow a competitive, internationally monitored presidential election next year, according to two people familiar with the breakthrough talks, the Washington Post reported.
The sanctions relief is to be announced after Maduro’s government and Venezuela’s U.S.-backed opposition sign an agreement to include commitments by the socialist government to allow a freer vote in 2024, the people said. They’re expected to do that during a meeting in Barbados on Tuesday with U.S. officials in attendance.