Եգիպտոսի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ Իսրայելի իշխանությունները միջոցներ չեն ձեռնարկել` բացելու «Ռաֆահ» անցակետը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսը պատրաստ է «Ռաֆահ» հսկիչ անցակետով մարդասիրական օգնություն հասցնել Գազայի հատված, սակայն Իսրայելի իշխանությունները պաղեստինյան անկլավից սահմանային անցակետի բացման միջոցներ չեն ձեռնարկել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եգիպտոսի արտգործնախարար Սամեհ Շուքրին Կահիրեում իր ֆրանսիացի պաշտոնակից Կատրին Կոլոննայի հետ կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում։
«Մենք պատրաստ ենք օգնություն հասցնել Գազայի հատված «Ռաֆահ» հսկիչ անցակետով։ Սակայն, ցավոք, Իսրայելի կառավարությունը դիրքորոշում չի ընդունել Գազայի հատվածի կողմից անցակետը բացելու հարցում», - Շուքրիի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցներում տեղեկություններ էին տարածվել, թե Գազայի հատվածի հարավային շրջաններում տեղական ժամանակով ժամը 09:00-ից ուժի մեջ է մտնում ժամանակավոր հրադադար՝ ապահովելու մարդասիրական օգնության անվտանգ առաքումը անկլավ, ինչպես նաև քաղաքացիական անձանց տարհանումը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, թե՛ Իսրայելի վարչապետի աշխատակազմը, թե՛ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը հերքել են Գազայի հատվածում հրադադարի և հսկիչ անցակետի բացման մասին տեղեկատվությունը։
Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի ավելի քան 1500 զինյալներ ճեղքել էին անվտանգության պատնեշը և Գազայի հատվածից ներխուժել Իսրայել։ Իսրայելը պատերազմ է հայտարարել ՀԱՄԱՍ-ին և հարվածներ է հասցնում հարյուրավոր թիրախների։ Իսրայելը նաև Գազայի լիակատար պաշարում է սկսել՝ դադարեցնելով ջրի, էլեկտրաէներգիայի, վառելիքի, սննդի և այլ ապրանքների մուտքը։
Իսրայելում զոհերի թիվը գերազանցել է 1400-ը։ Պաղեստինյան կողմում զոհերի թիվը, ըստ Առողջապահության նախարարության, հասել է 2808-ի։ Նրանցից 2750-ը զոհվել է Գազայում, 58-ը՝ Հորդանան գետի արևմտյան ափին։ Երկու կողմերից վիրավորների թիվը 10 950 է, այդ թվում՝ 9700-ը՝ Գազայում։

Глава МИД Египта заявил, что власти Израиля не предпринимали мер по открытию КПП «Рафах»
Египет готов доставить гуманитарную помощь в сектор Газа через КПП «Рафах», однако власти Израиля не приняли мер по открытию пограничного пункта со стороны палестинского анклава. Как передает «Арменпресс», об этом сообщил министр иностранных дел Египта Самех Шукри на совместной пресс-конференции со своим французским коллегой Катрин Колонна в Каире.
«Мы готовы доставить помощь в сектор Газа через КПП «Рафах», - сказал он, отвечая на вопрос журналистов. - Но, к сожалению, правительство Израиля не заняло позицию по открытию перехода со стороны сектора Газа», - цитирует Шукри ТАСС.
Ранее в СМИ сообщалось, что с 09:00 по местному времени в южных районах сектора Газа вступит в силу временное прекращение огня для обеспечения безопасной доставки гуманитарной помощи в анклав, а также эвакуации мирного населения.
Как сообщал ранее «Арменпресс», и администрация премьер-министра Израиля, и палестинское движение ХАМАС опровергли информацию о прекращении огня и открытии КПП в секторе Газа.
7 октября более 1500 боевиков ХАМАС прорвались через заграждение и вторглись на территорию Израиля из сектора Газа. Израиль объявил войну ХАМАС и наносит удары по множественным целям. Израиль также начал тотальную блокаду Газы, отрезав доступ к воде, электричеству, топливу, продуктам питания и к другим товарам первой необходимости. Число жертв в Израиле превысило 1400. ХАМАС взял в заложники 150 человек. Число погибших в секторе Газа достигло 2700 человек. 2750 из них погибли в Газе, 58 - на Западном берегу реки Иордан. Число раненых с обеих сторон - 10 950 человек, 9 700 - в секторе Газа.