Երևանի ավագանու ընտրությունները ցույց տվեցին ՀՀ-ում ժողովրդավարության անշրջելիությունը․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Երևանի ավագանու՝ սեպտեմբերի 17-ին կայացած ընտրությունները ցույց են տվել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ժողովրդավարությունն անշրջելի է։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասաց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի երդմնակալության արարողության ժամանակ ունեցած ելույթում։
«Նախ ուզում եմ Տիգրան Ավինյանին շնորհավորել Երևանի քաղաքապետ ընտրվելու առիթով։ Սա իսկապես շատ մեծ պատասխանատվություն է ոչ միայն Տիգրան Ավինյանի համար, ոչ միայն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համար, այլև բոլոր այն մարդկանց համար և այն մարդկանց առաջ, ովքեր մասնակցել են Երևանի ավագանու ընտրություններին, արտահայտել են դիրքորոշումն այդ առիթով։ Եվ մարդիկ, որևէ մեկի օգտին քվեարկելիս՝ անկախ նրանից, թե ում օգտին են քվեարկել, ունեցել են մի նպատակ՝ տեսնել ծաղկուն Երևան և տեսնել երջանիկ երևանցի։ Սա, թվում է թե բարդ, բայց կատարման համար անխուսափելի խնդիր է։ Եվ այս խնդիրը լուծելը միայն քաղաքապետի գործը չէ, այլ նաև՝ Երևանի ավագանու ամբողջ կազմի։ Ես ուզում եմ շնորհավորել նաև Երևանի ավագանու ընտրությունների արդյունքներով խմբակցություն ձևավորված բոլոր կուսակցություններին և մաղթել նրանց պտղաբեր աշխատանք հանուն Երևանի և երևանցիների։ Այս ընտրությունները մի շատ կարևոր բան ցույց տվեցին՝ ժողովրդավարության անշրջելիությունը Հայաստանի Հանրապետությունում։ Ընտրությունների ամբողջ գործընթացը, իհարկե, անցավ լարված, բայց ընտրությունների և Հայաստանի ժողովրդավարական էությունը որևէ կերպ չստվերվեց, և սա շատ կարևոր արձանագրում է»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ այս ընտրությունները ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին իշխող ուժի անբեկանելի հավատարմությունը 2018 թվականի հեղափոխության արժեքներին, որի առաջնային նպատակը ժողովրդին, ՀՀ քաղաքացուն օժտելն էր անբեկանելի իշխանությամբ՝ ձևավորելու իշխող ինստիտուտներ և մարմիններ։ Փաշինյանը կարծում է, որ այս ընտրություններն ապացուցեցին այդ տրամաբանության անշրջելիությունը Հայաստանում։
«Շատ կարևոր է արձանագրել, որ ընտրությունների արդյունքներով Հայաստանի մայրաքաղաքում կառավարման նոր մոդել է փորձարկվելու։ Մայրաքաղաքի կառավարումը գործադիր հատվածում իրականացնելու են «Քաղաքացիական պայմանագիր» և «Հանրապետություն» կուսակցությունները, և այս պատասխանատվության առումով շնորհավորում եմ «Հանրապետություն» կուսակցությանը և հաջողություն մաղթում։ Բայց Երևանի մասին օրենսդրության համաձայն՝ Երևանը կառավարվում է ամբողջ ավագանու կողմից, և պետք է արձանագրել, որ Երևանի ավագանու և քաղաքապետի ու քաղաքապետարանի գործունեությանը հետևելիս, մարդիկ մի հարցի պատասխան են ցանկանալու լսել և զգալ՝ ինչքանով են իրենց ձայներով ավագանի ձևավորած ուժերը նվիրված Երևանի և երևանցու խնդիրների լուծմանը։ Ես համոզված եմ, որ այս ճանապարհին մենք իսկապես կլինենք հետևողական»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելեց, որ 2018 թվականին իրենց քաղաքական թիմը, ստանձնելով Երևանի կառավարման պատասխանատվությունը, էական, տեսանելի և շոշափելի փոփոխություններ է իրականացրել մայրաքաղաքում։
«Ես համոզված եմ, որ այս նոր փուլում այդ փոփոխություններն ավելի շոշափելի կլինեն։ Եվ ուզում եմ հավաստիացնել, որ Հայաստանի կառավարությունը ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակելու է լինել Երևանի քաղաքապետի կողքին, Երևանի ավագանու կողքին՝ հանուն Երևանի և հանուն երևանցու»,- եզրափակեց վարչապետը։

Выборы в Совет старейшин Еревана показали необратимость демократии в Армении: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул, что состоявшиеся 17 сентября выборы в Совет старейшин Еревана показали, что демократия в Республике Армения необратима.
Как передает «Арменпресс», это Никол Пашинян заявил в своем выступлении на церемонии инаугурации мэра Еревана Тиграна Авиняна.
«Прежде всего, хочу поздравить Тиграна Авиняна с избранием на пост мэра Еревана. Это действительно очень большая ответственность не только для Тиграна Авиняна, не только для всей партии «Гражданский договор», но и для всех тех людей, которые участвовали в выборах в Совет старейшин Еревана и выразили свою позицию. Люди, голосуя за кого-то, независимо от того, за кого они голосовали, преследовали одну цель: видеть процветающий Ереван и видеть счастливого ереванца. Кажется, что это трудная для реализации, но неизбежная задача. И решение этой проблемы - дело не только мэра, но и всего Совета старейшин Еревана. Я хочу поздравить все партии, образовавшие фракцию в результате выборов в Совет старейшин Еревана, и пожелать им плодотворной работы во благо Еревана и жителей Еревана. Эти выборы показали нечто очень важное: необратимость демократии в Республике Армения. Весь процесс выборов, конечно, был напряженным, но демократический характер выборов и Армении не был омрачен, и это очень важное достижение», - отметил премьер-министр Армении.
По его словам, эти выборы еще раз показали непоколебимую преданность правящей власти ценностям революции 2018 года, основной целью которой было наделить народ, граждан РА, нерушимой властью формировать институты и органы власти. Пашинян считает, что эти выборы доказали необратимость этой логики в Армении.
«Очень важно констатировать, что по итогам выборов в столице Армении будет апробирована новая модель управления. Управление столицей в исполнительном секторе будут осуществлять партии «Гражданский договор» и «Республика», и в рамках этой ответственности я поздравляю партию «Республика» и желаю ей успехов. Но согласно законодательству о Ереване, Ереваном управляет весь Совет старейшин, и следя за деятельностью Совета старейшин Еревана, мэра и мэрии, люди захотят услышать ответ на один вопрос - насколько силы, сформированные Советом старейшин, преданы проблемам Еревана и их разрешению. Уверен, что мы будем последовательны на этом пути», - сказал Никол Пашинян.
Он добавил, что в 2018 году их политическая команда, взяв на себя ответственность за управление Ереваном, осуществила значительные, видимые и ощутимые изменения в столице.
«Я уверен, что на новом этапе эти изменения будут более ощутимыми. И я хочу заверить, что правительство Армении было и будет рядом с мэром Еревана, рядом с Советом старейшин Еревана, ради Еревана и ради жителей Еревана», - заключил премьер-министр.