Իսրայելը Գազայում և Լիբանանում սպիտակ ֆոսֆորով զինամթերք է օգտագործել․ Human Rights Watch
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող Human Rights Watch կազմակերպությունը Իսրայելին մեղադրել է Գազայում և Լիբանանում իր ռազմական գործողություններում սպիտակ ֆոսֆորով զինամթերք օգտագործելու մեջ՝ ասելով, որ նման զենքի օգտագործումը խաղաղ բնակիչներին դնում է լուրջ և երկարատև վնասվածքներ ստանալու վտանգի տակ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով կազմակերպության տարածած հայտարարությունը։
«Human Rights Watch-ը ստուգել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 10-ին և 11-ին համապատասխանաբար Լիբանանում և Գազայում արված տեսանյութերը, որոնք ցույց են տալիս հրետանու կողմից արձակված սպիտակ ֆոսֆորի բազմաթիվ օդային պայթյուններ Գազա քաղաքի նավահանգստի մոտ և Իսրայել-Լիբանան սահմանի երկայնքով երկու գյուղական վայրերում, ինչպես նաև հարցազրույց է վերցրել երկու մարդկանցից, ովքեր նկարագրել են Գազայում տեղի ունեցած հարձակումը», - նշում է կազմակերպությունը։
Reuters-ն այս հայտարարությունից հետո մեկնաբանություն է խնդրել Իսրայելի պաշտպանության բանակից, որտեղ նշել են, որ «այս պահին տեղյակ չեն սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող զենքեր Գազայում օգտագործելու մասին»։ Իսկ Լիբանանում սպիտակ ֆոսֆորի օգտագործման մասին տեղեկություններն ԻՊԲ-ում չեն մեկնաբանել։
Հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի ավելի քան 1500 զինյալներ ճեղքել էին անվտանգության պատնեշը և Գազայի հատվածից ներխուժել Իսրայել։ Իսրայելում զոհերի թիվը հասել է 1300-ի։ 150 մարդ պատանդ է վերցվել։ Իսրայելը պատերազմ է հայտարարել ՀԱՄԱՍ-ին և հարվածներ է հասցնում հարյուրավոր թիրախների։ Գազայի հատվածում զոհերի թիվը հասել է 1400-ի։ Իսրայելը նաև Գազայի լիակատար պաշարում է սկսել՝ դադարեցնելով ջրի, էլեկտրաէներգիայի, վառելիքի, սննդի և այլ ապրանքների մուտքը։

Израиль в Газе и Ливане применил снаряды с белым фосфором: Human Rights Watch
Правозащитная организация «Human Rights Watch» обвинила Израиль в использовании в своих военных операциях в Газе и Ливане снарядов с белым фосфором, заявив, что использование такого оружия подвергает мирных жителей риску серьезных и долгосрочных заболеваний. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на заявление организации.
«На основании проверенных видеозаписей и показаний очевидцев Human Rights Watch установила, что израильские войска использовали белый фосфор в ходе военных операций в Ливане и Газе 10 и 11 октября 2023 года» - отмечает организация.
После этого заявления агентство Reuters запросило объяснение у Армии обороны Израиля, которая ответила, что «в настоящее время им не известно о применении оружия, содержащего белый фосфор, в секторе Газа». Информацию об использовании снарядов с белым фосфором в Ливане в АОИ не прокомментировали.
7 октября более 1500 боевиков ХАМАС прорвались через заграждение и вторглись на территорию Израиля из сектора Газа. Число жертв в Израиле достигло 1300. 150 человек взяты в заложники. Израиль объявил войну ХАМАС и наносит удары по множественным целям. Число жертв в секторе Газа достигло 1400. Израиль также начал тотальную блокаду Газы, отрезав доступ к воде, электричеству, топливу, продуктам питания и к другим товарам первой необходимости.