Միայն միջանկյալ միջոցներով հնարավոր կլինի կանխել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումը․ Եղիշե Կիրակոսյանի ելույթը՝ ՄԱԿ-ի դատարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցն Արդարադատության միջազգային դատարանում ներկայացրեց Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը, ով տվյալ գործով նաև դատարանում Հայաստանի ներկայացուցիչն է։
Հայցը ներկայացնելու ընթացքում Կիրակոսյանը պնդեց՝ Ադրբեջանը բազմիցս ցույց է տվել, որ ոչ միայն պատրաստ է ապակողմնորոշել միջազգային հանրությանը, այլև պատրաստ է չկատարել արդարադատության միջազգային դատարանի կարգադրությունները՝ փորձելով հիմնավորել իր կողմից միջազգային կոնվենցիայի խախտումները։ Նման պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները պաշտպանող աներկբա միջանկյալ միջոցներով միայն հնարավոր կլինի կանխել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցի քննարկման ժամանակ Եղիշե Կիրակոսյանը հիշեցրեց, որ չի անցել ինն ամիս, երբ ինքն այդ ատյանի ամբիոնից նախազգուշացնում էր, որ Ադրբեջանն իրագործում է Լեռնային Ղարաբաղին էթնիկ զտման ենթարկելու ծրագիր։
«Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը ՄԱԿ-ի դատարանում ցավով արջձանագրեց, որ այդ ծրագիրն արդեն իրականություն է դարձել։ Իննամսյա շրջափակումից հետո, որով կոպտորեն խախտվել են ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշումները, և ի հեճուկս միջազգային լայնածավալ դատապարտման՝ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին նախաձեռնեց մասշտաբային հարձակում Լեռնային Ղարաբաղի դեմ և այդ ժամանակ ցինիկաբար բացեց Լաչինի միջանցքը, բայց միայն մի նպատակով, որպեսզի ավելի քան հարյուր հազար փախչող հայերին դուրս թողնի այնտեղից։ Կիրակոսյանը հիշեցրեց, որ հազարամյակներ շարունակ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ճնշող մեծամասնությունը եղել են հայեր, մինչդեռ այսօր այնտեղ գրեթե հայեր չեն մնացել։
Ակնկալում եմ, որ ադրբեջանցի գործընկերս այս դատարանում կասի, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է հայազգի անձանց հետ հաշտեցման և այսպես կոչված խաղաղ ապագայի նկատառությանը, բայց եթե այդ բառերը ձեզ ծանոթ թվան, ապա պատճառն այն է, որ նա ճիշտ նույն բառերն ասաց մոտ ինն ամիս առաջ, մինչդեռ իրականում Ադրբեջանը շարունակեց դիտավորյալ կերպով խաթարել հանրային կարևորագույն ծառայություններն ու սովամահության մատնեց Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությանը, իսկ 8 ամիս հետո դաժանաբար հարձակվեց նրանց վրա՝ ստիպելով փախուստի դիմել իրենց նախնիների հայրենիքից։ Ակնկալում եմ, որ ադրբեջանցի գործընկերս կասի, թե Ադրբեջանը թույլ է տալու նրանց, ում համարվում է իր քաղաքացիները, վերադառնալ։ Ադրբեջանը նման խոստում տվել է 2021 թվականի հոկտեմբերին, երբ պարտավորվել էր իր իրավասության ներքո անցած տարածքներում ապահովել տեղահանված անձանց վերադարձը՝ անկախ նրանց ազգային ինքնությունից կամ էթնիկ ծագումից։ Անցել է երկու տարի և նույնիսկ մեկ հայազգի անձի թույլ չի տրվել վերադառնալ այդ տարածքներ։ Փոխարենը՝ Լեռնային Ղարաբաղում մնացած բոլոր հայազգի անձանց ստիպել են փախչել իրենց տներից։ Ակնկալում եմ նաև, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը կասի, թե իրենք վերադարձող բոլոր հայերին կվերաբերվեն միջազգային կոնվենցիայով նախատեսված Ադրբեջանի պարտավորություններին համապատասխան։ Ադրբեջանը նման խոստում տվել էր 2021 թվականի հոկտեմբերին, սակայն ՄԱԿ-ի դատարանի կողմից կարգադրված երկու միջանկյալ միջոցները նրան չխանգարեցին խորացնել կոնվենցիայի դրույթների խախտումները»,- ասաց Կիրակոսյանը։
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի սեպտեմբերից ի վեր Ադրբեջանը քայլեր է ձեռնարկել՝ Լեռնային Ղարաբաղը զտման ենթարկելու էթնիկ հայերից և դա արել է ՄԱԿ-ի դատարանում Հայաստանի ներկայացրած դիմումի քննարկմանը զուգընթաց։ Ըստ նրա՝ միջազգային հանրությունը, թերևս, քաղաքական նկատառումների պատճառով չի կանգնեցրել այդ գործընթացը, մինչդեռ Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտման քաղաքականությունն այսօր բացարձակապես պարզ է բոլորին։
«Խախտումների համար Ադրբեջանի պատասխանատվությունը կորոշվի սույն գործի քննության փուլում, բայց այսօր դուք դեռևս կարող եք տեղում էապես փոխել իրավիճակը։ Դեռ ժամանակ կա՝ կանխելու էթնիկ հայերի հարկադրական տեղահանության անշրջելիությունը՝ պաշտպանելով սակավաթիվ հայերին, ովքեր դեռ մնում են Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես նաև նրանց, ովքեր առևանգվել են և ներկայումս ապօրինաբար ազատազրկված են՝ պահվելով ադրբեջանական բանտերում։ Ադրբեջանի ցինիզմն անցնում է երևակայության սահմանները։ Այդ երկիրը բողոքում է, թե իբր հայկական կողմի պահանջները հակասում են միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին՝ պնդելով, որ այդ գործողությունները հիմնական սպառնալիքն են խաղաղության, անվտանգության և արդարադատության հաստատմանը տարածաշրջանում, որ Հայաստանն իբր շահագրգռված չէ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացով, մինչդեռ տվյալ դիրքորոշումը կտրականապես հակադրվում է միջազգային իրավակարգի հիմունքներին, որոնցից մեկն այն է, որ վեճերը պետք է լուծվեն միմիայն խաղաղ ճանապարհով։ Դա փաստացի վկայում է այն մասին, թե Ադրբեջանն ինչպես է իրականում նախընտրում լուծել իր վեճերը, այն է՝ ուժի անօրինական գործադրմամբ։ Այսպե՞ս է իրոք Ադրբեջանն ընկալում խաղաղությունն ու անվտանգությունը»,- նշեց Կիրակոսյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանը բազմից ցույց է տվել, որ ոչ միայն պատրաստ է ապակողմնորոշել միջազգային հանրությանը, այլև պատրաստ է չկատարել արդարադատության միջազգային դատարանի կարգադրությունները՝ փորձելով հիմնավորել իր կողմից միջազգային կոնվենցիայի խախտումները։
«Նման պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները պաշտպանող աներկբա միջանկյալ միջոցներով միայն հնարավոր կլինի կանխել Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումը, հնարավոր կլինի կանխել դրա շարունակումն ու անշրջելի դառնալը, ինչպես նաև երաշխավորել հայերի հազարամյակների մշակութային ներկայության պահպանումը Լեռնային Ղարաբաղում և կանխել դրա ոչնչացումը, ինչն արդեն արվել է Նախիջևանում և այսօր արվում է Ադրբեջանի այլ հատվածներում։
Միջանկյալ միջոցներով հնարավոր կլինի պաշտպանել ԼՂ-ի առևանգված ռազմաքաղաքական առաջնորդներին շինծու քրեական մեղադրանքներից։ Բայց եթե այդ միջանկյալ միջոցները որևէ անորոշություն պարունակեն, ապա Ադրբեջանն անպայման դրանք կշահագործի և նման վարքագծով կապահովի Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի պատմամշակութային ներկայության շարունակական ոչնչացումը։ Այսպիսի հանգամանքներում մենք արդեն երրորդ անգամ ենք դիմում ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանին»,- եզրափակեց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը։

Только промежуточные меры предотвратят проводимую Азербайджаном этническую чистку: Егише Киракосян - в суде ООН
Представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян подчеркнул, что Азербайджан неоднократно был готов ввести в заблуждение международное сообщество, и не подчиняться постановлениям Международного суда, пытаясь оправдать свои нарушения международного права. Предотвратить этническую чистку, проводимую Азербайджаном, можно лишь промежуточными мерами по защите прав армян Нагорного Карабаха.
Как передает «Арменпресс», при слушании иска Армении к Азербайджану в Международном суде ООН Егише Киракосян напомнил, что не прошло и девяти месяцев, как он с трибуны этого суда предупреждал, что Азербайджан реализует план подчинения Нагорного Карабаха и этнических чисток.
Он с сожалением отметил, что этот план уже стал реальностью. После девятимесячной блокады, грубо нарушая постановления Международного суда ООН, и несмотря на широкое международное осуждение, Азербайджан 19 сентября начал полномасштабное наступление на Нагорный Карабах, а затем цинично открыл Лачинский коридор, но лишь с целью позволить более чем сотне тысяч бегущих армян выехать оттуда. Киракосян напомнил, что на протяжении тысячелетий подавляющее большинство населения Нагорного Карабаха составляли армяне, а сегодня армян там почти не осталось.
«Я ожидаю, что мой азербайджанский коллега скажет в этом суде, что Азербайджан привержен примирению и так называемому мирному будущему с армянами, но если эти слова покажутся вам знакомыми, то это потому, что он говорил точно такие же слова девять месяцев назад. Между тем, в действительности Азербайджан продолжал умышленно подрывать важнейшие общественные услуги и предал голодной смерти армянское население Нагорного Карабаха, а через 8 месяцев жестоко напал на них, вынудив бежать с Родины предков. Я ожидаю, что мой азербайджанский коллега скажет, что Азербайджан позволит вернуться тем, кто считается его гражданами. Такое обещание Азербайджан дал в октябре 2021 года, когда обязался обеспечить возвращение перемещенных лиц на территориях, перешедших под его юрисдикцию, независимо от их национальной принадлежности или этнического происхождения. Прошло два года, и ни одному армянину не разрешили вернуться на эти территории. Вместо этого все армяне, оставшиеся в Нагорном Карабахе, также были вынуждены покинуть свои дома. Я также ожидаю, что представитель Азербайджана скажет, что они будут относиться ко всем возвращающимся армянам в соответствии с обязательствами Азербайджана по международной конвенции. Азербайджан дал такое обещание в октябре 2021 года, но две временные меры, назначенные судом ООН, не помешали ему усугубить нарушения положений конвенции», - сказал Киракосян.
Он сказал, что с сентября 2020 года Азербайджан предпринимал шаги по изгнанию этнических армян Нагорного Карабаха и делал это одновременно с рассмотрением иска Армении в Суде ООН. Международное сообщество не остановило этот процесс, возможно, по политическим соображениям, а политика этнической чистки, проводимая Азербайджаном, сегодня абсолютно всем понятна.
«Ответственность Азербайджана за нарушения будет определена на стадии расследования этого дела, но сегодня еще можно существенно изменить ситуацию на месте. Еще есть время предотвратить необратимое насильственное перемещение этнических армян, защитив тех немногих армян, которые все еще остаются в Нагорном Карабахе, а также тех, кто был похищен и в настоящее время незаконно содержится в азербайджанских тюрьмах. Цинизм Азербайджана выходит за рамки воображения. Эта страна жалуется, что требования армянской стороны противоречат нормам и принципам международного права, утверждая, что эти действия являются главной угрозой установлению мира, безопасности и справедливости в регионе, что Армения якобы не заинтересована в процессе урегулирования конфликта, в то время как данная позиция категорически противоречит основам международного правопорядка, одной из которых является то, что споры должны решаться только мирным путем. Это фактически доказывает, как на самом деле Азербайджан предпочитает решать свои споры, то есть незаконным применением силы. Так Азербайджан воспринимает мир и безопасность» - заметил Киракосян.
Азербайджан неоднократно показывал, что он не только готов ввести в заблуждение международное сообщество, но и готов не подчиняться решениям Международного Суда, пытаясь оправдать свои нарушения международной конвенции.
«В таких условиях только посредством бесспорных промежуточных мер, защищающих права армян Нагорного Карабаха, можно будет предотвратить осуществляемую Азербайджаном этническую чистку, предотвратить ее продолжение, а также гарантировать сохранение тысячелетнего культурного присутствия армян в Нагорном Карабахе и предотвратить его разрушение, что уже было сделано в Нахиджеване, и делается сегодня в других частях Азербайджана.
С помощью промежуточных мер можно будет защитить похищенных военных и политических лидеров Нагорного Карабаха от ложных уголовных обвинений. Но если в этих промежуточных мерах будет какая-то неопределенность, то Азербайджан обязательно воспользуется ею и таким поведением обеспечит непрерывное уничтожение исторического и культурного присутствия этнических армян в Нагорном Карабахе. В таких обстоятельствах мы уже в третий раз обращаемся в Международный суд ООН», - заключил представитель РА по международным правовым вопросам.