ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն առաքելություն կուղարկի Երևան՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին աջակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի խնդրանքով՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն առաջիկա օրերին շտապ առաքելություն կուղարկի Երևան՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին կրթական աջակցություն ցույց տալու նպատակով:
Աջակցությունն ուղղված կլինի կրթության շարունակականության ապահովմանն ու տեղահանված ուսանողներին հոգեսոցիալական օգնության տրամադրմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել «ՅՈՒՆԵՍԿՕ»-ն:
Տեքստում ասվում է, որ վերջին օրերին ավելի քան 100 հազար մարդ է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվել՝ գալով Հայաստան։ Նրանց՝ մոտ մեկ երրորդը երեխաներ ու դեռահասներ են։
«Երկուշաբթի՝ հոկտեմբերի 2-ին, Հայաստանը պաշտոնապես դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին՝ կրթության ոլորտում կազմակերպության մանդատի շրջանակներում աջակցելու բնակչության այս խմբերին օգնություն ստանալու և տրամադրելու հարցում։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեն անմիջապես արձագանքեց այս խնդրանքին: Առաջիկա օրերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն փորձագետների թիմ կուղարկի Երևան՝ ազգային իշխանությունների հետ համատեղ գործողությունների ծրագրի շուրջ աշխատելու և տեղահանված ուսանողների կրթության շարունակականությունն ապահովելու համար»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ընդգծվում է, որ գործողությունների ծրագիրն ուղղված է լինելու համապատասխան ուսումնական միջավայրերի ստեղծմանը, վերականգնման ծրագրերի հասանելիությանը և հոգեբանական աջակցությանը, որը կօգնի ուսանողներին հաղթահարել դժվար իրավիճակները:
Տեքստում շեշտվում է, որ մոտ ապագայում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նաև նախատեսում է կրթության ոլորտում միջազգային գործընկերների և դոնորների մասնակցությամբ հանդիպում կազմակերպել՝ ապահովելու նրանց աջակցությունը, այդ թվում՝ ֆինանսական աջակցություն այս կրթական նախաձեռնությունների իրականացման համար։

UNESCO to send mission to Armenia to support forcibly displaced persons of NK
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. UNESCO will soon send an urgent mission to Yerevan at the request of Armenia to provide educational support to the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh, UNESCO said in a statement.
The support will be aimed at ensuring the continuation of education and provision of psychosocial assistance to the forcibly displaced students from NK.
1/3rd of the over 100,000 forcibly displaced persons who’ve arrived to Armenia are children and teenagers. On October 2, Armenia officially requested UNESCO to help support these groups of the population. “UNESCO Director-General Audrey Azoulay immediately responded to this request. UNESCO will send a team of experts to Yerevan in the coming days to work around the joint action plan with national authorities and ensure the continuity of education of the displaced students,” UNESCO said.
UNESCO also plans to organize a meeting with international partners and donors to secure their support, including financial support in implementing these educational initiatives.