ԵԱՀԿ գործող նախագահը կրկնել է իր պատրաստակամությունն՝ ակտիվորեն ներգրավվելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությանն օժանդակելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի արտաքին գործերի նախարար Բույար Օսմանին սեպտեմբերի 19-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր վեհաժողովի շրջանակներում առանձին հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 20-ին հայտարարություն է տարածել ԵԱՀԿ նախագահությունը։
«Նախագահ Օսմանին իր խորը մտահոգությունն է հայտնել տարածաշրջանում երեկ տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների և այն վտանգի առնչությամբ, որ դրանք ներկայացնում են տուժած քաղաքացիական բնակչության համար։ Անհապաղ ապաէսկալացման կոչ անելով` նա կրկին բարձրաձայնել է իր մտահոգությունները հակամարտությունից տուժած բնակչության, հատկապես՝ խոցելի խմբերի վրա ծանր հետևանքների վերաբերյալ: Նա ընդգծել է, որ մարդասիրական նկատառումները պետք է գերակայեն, և որ տեղի բնակչության մարդասիրական կարիքները պետք է բավարարվեն։ Շեշտել է, որ վեճերը լուծելու համար ուժի կիրառումը լիովին և միշտ անընդունելի է, և որ կայուն, կառուցողական երկխոսությունը՝ բարի կամքի ոգով, կայուն խաղաղության միակ ճանապարհն է», - նշված է հայտարարությունում։
Բույար Օսմանին կրկնել է իր պատրաստակամությունը՝ ակտիվորեն ներգրավվելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությանն օժանդակելուն։ Նա շեշտել է, որ ԵԱՀԿ-ն ունի համապատասխան փորձ և գործիքներ՝ «նպաստելու երկխոսությանը, կառուցելու վստահություն և իրագործելու համապատասխան համաձայնությունները, որոնք աջակցում են կողմերի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը»։

Действующий председатель ОБСЕ подтвердил готовность активно содействовать заключению миру между Арменией и Азербайджаном
19 сентября действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Северной Македонии Буяр Османи в рамках Генеральной Ассамблеи ООН провел отдельные встречи с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном и министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Как передает «Арменпресс», об этом 20 сентября заявило председательство ОБСЕ.
«Председатель Османи выразил глубокую обеспокоенность вчерашними военными операциями в регионе и опасностью, которую они представляют для пострадавшего гражданского населения. Призвав к немедленной деэскалации, он подтвердил свою обеспокоенность тяжелыми последствиями для пострадавшего от конфликта населения, особенно для уязвимых групп. Он подчеркнул, что должны возобладать гуманитарные соображения и что гуманитарные потребности местного населения должны быть удовлетворены. Он подчеркнул, что применение силы для разрешения споров полностью и всегда неприемлемо, и что устойчивый, конструктивный диалог в духе доброй воли является единственным путем к прочному миру».
Буяр Османи подтвердил свою готовность активно участвовать в содействии установлению мира между Арменией и Азербайджаном. Он подчеркнул, что ОБСЕ обладает соответствующим опытом и инструментами для «содействия диалогу, построения доверия и реализации соответствующих соглашений, поддерживающих нормализацию отношений между сторонами».