Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ 10 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 8-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԱՀ առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 3 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 24 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 92 հիվանդ, 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. 10 patients in Nagorno-Karabakh requiring urgent medical treatment were evacuated on Friday by the International Committee of the Red Cross to Armenia, the Nagorno-Karabakh (Artsakh) Healthcare Ministry said in a statement.
Another 3 patients who’ve completed treatment will be transported back to Nagorno-Karabakh by the ICRC later today.
All patients are accompanied by their attendants.
24 children (5 of whom in neonatal and intensive care) remain hospitalized in the Arevik clinic in Nagorno-Karabakh, where hospitals have suspended normal operations due to the Azerbaijani blockade.
Another 92 patients are hospitalized in the Republican Medical Center. 6 are in intensive care, three of whom are in critical condition.
Azerbaijan then illegally installed a checkpoint on Lachin Corridor. The blockade has led to shortages of essential products such as food and medication. Azerbaijan has also cut off gas and power supply into Nagorno Karabakh, with officials warning that Baku seeks to commit ethnic cleansing against Armenians in Nagorno-Karabakh.